Počet výsledků: 68

Otevřít filtraci

Ileus je odborný název pro střevní neprůchodnost.

ILI je zkratka pro chřipce podobné onemocnění.

Ilegální drogy je jiný název pro nelegální návykové látky.

Ileostomie je jedním z mnoha typů stomií. Jedná se o uměle vytvořený vývod z tenkého střeva na povrch těla, který se provádí především v případech, kdy bylo odstraněno tlusté střevo. Viz také stomie.

Ileum je latinský název pro kyčelník. Odvozené přídavné jméno je ileální.

Paralytický ileus je typ střevní neprůchodnosti, který se vyznačuje ochrnutím (paralýzou) hladké svaloviny střevní stěny. Paralytický ileus se může vyskytnout po některých typech operací, zejména po operacích v břišní dutině. Může být také důsledkem užívání některých léků, poranění páteře, zánětu kdekoli v břiše, který se vyskytuje v těsné blízkosti střev, či onemocnění samotné hladké svaloviny střeva. Bez ohledu na příčinu způsobuje paralytický ileus zácpu, nadýmání břicha, nevolnost a zvracení. Při poslechu břicha stetoskopem jsou typické střevní zvuky slyšet jen málo nebo vůbec (protože střevo je neaktivní). Viz také paralýza, ileus.

Ileální konduit je uměle vytvořený „kanál“, který slouží k odvodu moči z těla ven (u pacientů, u nichž bylo nutné odstranit močový měchýř). Jedná se o krátký úsek tenkého střeva (přesněji řečeno kyčelníku, lat. ileum), který chirurg „vyjmul“ z pacientova vlastního tenkého střeva – tím způsobem, že tenké střevo ve dvou místech přerušil a vzniklé „konce“ k sobě sešil, aby byla zachována celistvost trávicího traktu. „Vyjmutý“ krátký úsek tenkého střeva je pak použit k tvorbě ileálního konduitu: na jeho jeden konec jsou našity konce obou močovodů, zatímco jeho druhý konec je vyveden na břišní stěně z těla ven. Ileální konduit tak slouží jako nově vytvořená trubice, která spojuje oba močovody s vyústěním na kůži – tzv. urostomií. Obrázek: Při chirurgickém vytváření urostomie se nejčastěji využívá takzvaný ileální konduit. (Zdroj: By Cancer Research UK - Original email from CRUK, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34333230) Viz také kyčelník (lat. ileum), konduit.

Plísňové onemocnění je jiný název pro mykózu.

Nádorové onemocnění je jiný název pro zhoubný nádor. Viz také nádor.

Chronické žilní onemocnění (CHŽO) je postižení žilního systému, které se projevuje příznaky, které ovlivňují kvalitu života a často vyžadují lékařské vyšetření. Nejčastější formou onemocnění žil dolních končetin jsou křečové žíly (varixy). Mohou být provázeny otoky a kožními změnami. Bolesti dolních končetin, pocit napětí a tíhy v končetině, poruchy čití a noční křeče patří mezi typické obtíže, které se mohou vyskytnout i u pacientů bez viditelných změn. Onemocnění je častější u žen. Doporučena jsou režimová opatření, kompresivní léčba a léky na podporu žil. U pacientů s chronickými otoky a u těch, u kterých je plánována operace křečových žil, je nezbytné provést vyšetření duplexní sonografií.

Zobrazeno 1 až 10 z 68

Počet výsledků