Počet výsledků: 6

Otevřít filtraci

Pravé neštovice (lat. variola) byly obávaným onemocněním virového původu až do druhé poloviny 20. století, kdy byly díky úspěšnému očkování celosvětově vymýceny. Přibližně 30 % lidí nakažených pravými neštovicemi zemřelo, mezi nejmenšími dětmi byla mortalita ještě vyšší. Kdo onemocnění přežil, měl většinou výrazně zjizvenou kůži, mnoho lidí v důsledku pravých neštovic osleplo. Viz také neštovice.

Neštovice je označení pro virové onemocnění, které se vyznačuje výsevem typické vyrážky a/nebo puchýřků. Rozlišujeme přitom různé typy neštovic. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz neštovice.

Virus planých neštovic je jiný název pro virus varicella zoster. Viz také viry, plané neštovice.

Virus opičích neštovic neboli MPV (zkratka pochází z anglického názvu monkeypox virus) je DNA virus, který u člověka i jiných živočichů způsobuje opičí neštovice. Virus opičích neštovic byl poprvé objeven v roce 1958 u opic. Viz také viry, opičí neštovice.

Plané neštovice (lat. varicella) jsou infekčním onemocněním, které sice postihuje převážně děti, ale nakazit se mohou i dospělí, zvláště pokud plané neštovice v dětství sami neprodělali ani proti nim nebyli očkováni. Původcem onemocnění je virus varicella zoster. Typickým počátečním příznakem onemocnění je vyrážka, která se může objevit kdekoli na těle. Viz také neštovice, virus varicella zoster.

Opičí neštovice neboli MPX (zkratka pochází z anglického názvu monkeypox) jsou poměrně vzácně se vyskytující zoonotické onemocnění, které je způsobeno virem opičích neštovic. Opičí neštovice byly poprvé objeveny v roce 1958, kdy se v koloniích opic chovaných pro výzkum objevily dvě ohniska onemocnění podobného neštovicím; odtud pochází i název „opičí neštovice“. U lidí jsou příznaky opičích neštovic podobné, ale mírnější než příznaky pravých neštovic. Opičí neštovice začínají horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, svalů, zad a vyčerpáním a dochází ke zduření lymfatických uzlin (lymfadenopatie). Během 1 až 3 dnů (někdy i déle) po nástupu horečky se u pacienta objeví typická vyrážka (neštovice), která často začíná na obličeji a poté se šíří na další části těla. U nedávno zjištěných případů onemocnění mezi muži, kteří mají sex s muži (MSM) byla hlášena převaha lézí v oblasti genitálií. Vyrážka prochází různými fázemi vývoje a může se podobat planým neštovicím nebo syfilis. Onemocnění obvykle trvá 2–4 týdny, kdy se většina lidí uzdraví. Studie z Afriky prokázaly smrtnost asi 3,6 %, u osob neočkovaných proti pravým neštovicím může dosahovat až 10 %. Smrtnost je vyšší u dětí a mladých dospělých. Jedinci s oslabenou imunitou jsou zvláště ohroženi závažným až fatálním průběhem onemocnění. Viz také neštovice.

Zobrazeno 1 až 6 z 6

Počet výsledků