Počet výsledků: 22

Otevřít filtraci

Rakovina močového měchýře je lidové označení pro zhoubné nádory močového měchýře. Viz také rakovina, močový měchýř.

Karcinom močového měchýře je zdaleka nejčastějším typem zhoubných nádorů močového měchýře. Většina zhoubných nádorů močového měchýře začíná v urotelu, což je součást vnitřní výstelky tohoto dutého orgánu. Takový nádor odborníci označují jako uroteliální karcinom. Podle toho, kam až se zhoubný nádor rozšíří, lékaři rozlišují různá klinická stadia a těm také přizpůsobují protinádorovou léčbu: neinvazivní karcinom močového měchýře – nádor postihuje pouze sliznici a ještě se nestačil rozšířit hlouběji, tedy do svalové vrstvy ve stěně močového měchýře; v tomto stadiu lze onemocnění poměrně snadno léčit; invazivní karcinom močového měchýře – nádor prorostl do svalové vrstvy ve stěně močového měchýře; v tomto stadiu již nádor často postihuje i orgány, které s močovým měchýřem sousedí (u žen se jedná například o dělohu, části pochvy nebo vaječníky, zatímco u mužů to může být prostata a/nebo semenné váčky); v takovém stadiu onemocnění je již obvykle potřeba močový měchýř zcela odstranit; metastatický karcinom močového měchýře – velmi pokročilé stadium onemocnění, při němž se nádorové buňky mohou prostřednictvím krevních cév rozšířit do dalších orgánů – nejčastěji do plic, jater nebo kostí; v těchto orgánech pak mohou růst další zhoubné nádory, tzv. metastázy; v takovém případě již nelze onemocnění zcela vyléčit, ale pomocí léků a radioterapie jej lze obvykle udržet pod kontrolou ještě celou řadu let. Obrázek: Zjednodušené schéma pěti „hlavních“ klinických stadií karcinomu močového měchýře. TNM klasifikace rozlišuje stadia podrobněji. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také karcinom, močový měchýř.

Močový měchýř (lat. vesica urinaria) je dutý svalnatý orgán, který je součástí vylučovacího systému (potažmo močových cest) a v němž se průběžně hromadí moč (vznikající v ledvinách). Močový měchýř se nachází v dolní části pánevní dutiny. Moč do něj přitéká močovody, kde je dočasně zadržena. Prázdný močový měchýř si můžeme přibližně představit jako splasklý balónek. Jak se postupně plní močí, močový měchýř nabývá čím dál kulovitějšího tvaru. Jakmile se v močovém měchýři nashromáždí přibližně 200 až 350 ml moči, člověk začíná pociťovat nutkání močit. Od přibližně 400 ml je toto nutkání obvykle vnímáno jako intenzivní a člověk nejpozději v tuto chvíli hledá vhodnou příležitost, aby se mohl vymočit – tedy vyprázdnit močový měchýř. V okamžiku močení odtéká moč z močového měchýře pryč močovou trubicí. Obrázek: Struktura močového měchýře a některých přilehlých struktur – schematický nákres (vlevo). Ve výřezu vpravo je fotografie z mikroskopu, na které je vidět sliznice močového měchýře a podslizniční vazivo. Zdroj: By OpenStax College - Anatomy & Physiology, Connexions Web site. http://cnx.org/content/col11496/1.6/, Jun 19, 2013., CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30148530 Viz také moč a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz močový měchýř.

Zhoubné nádory močového měchýře je odborný název pro rakovinu močového měchýře. U převážné většiny pacientů se zhoubným nádorem močového měchýře se jedná o karcinom močového měchýře. Ostatní typy zhoubných nádorů, které mohou mít původ v močovém měchýři, se vyskytují vzácněji. Viz také nádor, zhoubný nádor, močový měchýř.

Zánět močového měchýře neboli cystitida je ve většině případů způsoben bakteriální infekcí. Méně častými původci jsou kvasinky nebo některé viry (například adenoviry). Záněty močového měchýře se mnohem častěji vyskytují u žen, protože ženská močová trubice je mnohem kratší než mužská močová trubice – a choroboplodné zárodky tak mají u žen mnohem kratší (a tím i snazší) cestu do močového měchýře, než je tomu u mužů. Viz také zánět, močový měchýř.

Kámen v močovém měchýři je tvrdý útvar (konkrement) v močovém měchýři. Po většinu historie lidstva se jednalo o převládající formu močových kamenů – zmiňoval se o nich již Hippokrates. V moderní době se kameny v močovém měchýři vyskytují spíše vzácně; lékaři se častěji setkávají s močovými kameny v ledvinách (viz ledvinové kameny) nebo v močovodech. Kameny v močovém měchýři mohou být zcela asymptomatické (tzn. nezpůsobují žádné příznaky). Ve většině případů však jsou některé příznaky přítomny – například bolest při močení, retence moči či časté nutkání močení v noci. Viz také močový kámen, konkrement.

Transuretrální resekce močového měchýře neboli TURB (zkratka pochází z anglického názvu transurethral resection of bladder) je chirurgický zákrok, který se provádí, pokud cystoskopie potvrdila podezření na rakovinu močového měchýře. TURB se provádí v regionální anestezii nebo v celkové anestezii. Během zákroku je ze stěny močového měchýře je odebráno několik vzorků tkáně, včetně vzorků z hlubších vrstev. Odborníci na histologii pak odebrané vzorky prozkoumají pod mikroskopem a zjistí, do kterých vrstev stěny močového měchýře již zhoubný nádor prorostl. TURB má význam nejen při diagnostice, ale i při léčbě: malé a povrchové nádory může lékař odstranit již během vyšetření. Pokud se pod mikroskopem ukáže, že nádorová tkáň byla zcela odstraněna, není již nutný žádný další chirurgický zákrok. Viz také transuretrální resekce, močový měchýř.

Metastatický karcinom močového měchýře je zhoubný nádor močového měchýře ve velmi pokročilém stadiu, při němž se nádorové buňky mohou prostřednictvím krevních cév rozšířit z močového měchýře do dalších orgánů – nejčastěji do plic, jater nebo kostí. V těchto orgánech pak mohou růst další zhoubné nádory, tzv. metastázy. V takovém případě již nelze onemocnění zcela vyléčit, ale pomocí léků a radioterapie jej lze obvykle udržet pod kontrolou ještě celou řadu let. Viz také metastatický, karcinom močového měchýře.

Invazivní karcinom močového měchýře je zhoubný nádor močového měchýře, který prorostl do svalové vrstvy ve stěně močového měchýře. V tomto stadiu již nádor často postihuje i orgány, které s močovým měchýřem sousedí: u žen se jedná například o dělohu, části pochvy nebo vaječníky, zatímco u mužů to může být prostata a/nebo semenné váčky. V takovém stadiu onemocnění je již obvykle potřeba močový měchýř zcela odstranit. Viz také invazivní, karcinom močového měchýře.

Neinvazivní karcinom močového měchýře je zhoubný nádor močového měchýře, který postihuje pouze sliznici a ještě se nestačil rozšířit hlouběji, tedy do svalové vrstvy ve stěně močového měchýře. V tomto stadiu lze onemocnění poměrně snadno léčit. Viz také neinvazivní, karcinom močového měchýře.

Zobrazeno 1 až 10 z 22

Počet výsledků