Počet výsledků: 3

Otevřít filtraci

Mimořádné očkování je očkování fyzických osob k prevenci infekcí v mimořádných situacích. Konkrétním příkladem je očkování proti žloutence typu A po povodních. Viz také očkování.

Mimotělní membránová oxygenace neboli ECMO (zkratka pochází z anglického názvu extracorporeal membrane oxygenation) je metoda, která může u pacientů v kritickém stavu na omezenou dobu nahradit funkci srdce i plic. Jejím principem je odběr krve z žíly pacienta do tzv. oxygenátoru, kde dojde, podobně jako v plicích, k odstranění oxidu uhličitého a k okysličení, a následný návrat do arteriálního (tepenného) nebo žilního systému. Podle „místa návratu“ rozlišujeme ECMO veno-arteriální a veno-venózní. ECMO je obvykle indikována u pacientů s plicním selháním, u nichž umělá plicní ventilace (UPV) není schopna zajistit dostatečnou oxygenaci. Podobně jako u UPV jde o dočasnou podporu základních životních funkcí do doby, než je vyřešena původní příčina problému (např. srdeční zástava, selhání plic, transplantace plic, infekce).

Mimoděložní těhotenství neboli ektopická gravidita je těhotenství, při kterém se embryo uhnízdilo jinde než v děložní dutině. Nejčastějším místem mimoděložního těhotenství bývá vejcovod, ale může to být i břišní dutina, zevní povrch dělohy či vaječník. Mimoděložní těhotenství ve vejcovodu je obzvláště nebezpečné, pokud není zjištěno včas. Vejcovod – narozdíl od děložní sliznice – totiž není schopen vytvářet placentu, ani neumožňuje růst. Místo toho může prasknout, což vede k vnitřnímu krvácení, které může ženu ohrozit na životě. Z výše uvedených důvodů nemůže mimoděložní těhotenství vést k narození živého dítěte. Obrázek: Mimoděložní těhotenství – zjednodušený nákres. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také těhotenství.

Zobrazeno 1 až 3 z 3

Počet výsledků