Počet výsledků: 4

Otevřít filtraci

Mentální anorexie (lat. anorexia nervosa) se řadí mezi poruchy příjmu potravy. Člověk trpící mentální anorexií se snaží udržovat co nejnižší tělesnou hmotnost, a to buď nedostatečným příjmem potravy, nebo nadměrným cvičením, případně kombinací obojího. Jedná se o vážné duševní onemocnění, který má velmi nepříznivý dopad na celkové zdraví člověka. Teoreticky mohou mentální anorexií trpět muži i ženy jakéhokoli věku, ale nejčastěji postihuje dospívající dívky. Odvozené přídavné jméno je anorektický. Člověk trpící ortorexií je označován jako anorektik. Viz také mentální, anorexie.

Anorexie je odborný název pro nechutenství (pozor, nezaměňovat s mentální anorexií!).

Mentální postižení je generalizovaná neurovývojová porucha, která se vyznačuje významně narušenými intelektuálními a adaptivními funkcemi. Je definována IQ nižším než 70 a navíc deficitem ve dvou nebo více adaptivních chováních, které ovlivňují každodenní běžný život, přičemž: intelektuální funkce jsou podle DSM-5 definovány jako uvažování, řešení problémů, plánování, abstraktní myšlení, úsudek, akademické učení a učení se z instrukcí a zkušeností a praktické porozumění potvrzené klinickým hodnocením i standardizovanými testy, adaptivní chování je definováno ve smyslu pojmových, sociálních a praktických dovedností zahrnujících úkoly, které lidé vykonávají v každodenním životě. Viz také mentální, neurovývojové poruchy, tělesné postižení.

Mentální je odborný výraz, který má v souvislosti s lékařstvím dva různé významy: duševní – odvozeno od latinského názvu pro duši (mens): např. mentální anorexie, mentální postižení apod., bradový – odvozeno od latinského názvu pro bradu (mentum). Poznámka: V převážné většině lékařských textů se výraz „mentální“ používá v prvním významu. Viz také psychický a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz mentální.

Zobrazeno 1 až 4 z 4

Počet výsledků