Počet výsledků: 28

Otevřít filtraci

Malá pánev (lat. pelvis minor) je součástí pánve. Svým tvarem připomíná velkou nálevku, ve které se nachází pánevní dutina s pánevními orgány (zejména močový měchýř, některé pohlavní orgány a konečník). Viz také pánev, velká pánev.

Ledvinná pánvička (lat. pelvis renalis) je prostor uvnitř ledviny, který navazuje na ledvinné kalichy a zužuje se směrem k močovodu. Ledvinná pánvička je součástí močových cest. Obrázek: Struktura nefronu – schematický nákres. (Zdroj: Schematische Darstellung des Nephrons, Fabienne Reh, DocCheck, by BioRender.com (2023); převzato z https://app.biorender.com/biorender-templates; licencováno pod CC BY-NC-SA 3.0.) Viz také ledviny.

Exenterace pánve je radikální chirurgický zákrok, při kterém jsou z pánevní dutiny odstraněny všechny pánevní orgány. Exenterace pánve se používá někdy používá při léčbě onkologických pacientů, jejichž zhoubný nádor je ve velmi pokročilém klinickém stadiu. Odstraňuje se: u obou pohlaví močový měchýř, močová trubice, konečník a řitní otvor; u žen navíc pochva, děložní hrdlo, děloha, vejcovody, vaječníky, v některých případech i vulva; u mužů navíc prostata. Po zákroku zůstává člověku trvalá kolostomie a urostomie. Obrázek 1: Exenterace pánve (u ženy) – schematický nákres. Modrou přerušovanou čarou jsou vyznačeny orgány, které jsou odstraňovány při totální exenteraci pánve. (Zdroj: By Cancer Research UK - Original email from CRUK, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34334056) Viz také exenterace, pánev, pánevní orgány.

Pánev (lat. pelvis) je hluboká mísovitá struktura, která je vymezena spojením kostí pánevních, kosti křížové a kostrče. Z anatomického hlediska rozlišujeme velkou pánev a malou pánev. Tyto části jsou vzájemně odděleny tzv. pánevním okrajem (lat. linea terminalis), což je kostěná hrana probíhající přes kost stydkou, kost kyčelní a kostrč. Odvozené přídavné jméno je pánevní. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz pánev.

Velká pánev (lat. pelvis major) je součástí pánve. Svými okraji vymezuje dolní část břišní dutiny. V oblasti velké pánve se proto nacházejí níže položené břišní orgány (zejména tenké střevo a tlusté střevo). Viz také pánev, malá pánev.

Malý krevní oběh je jiný název pro plicní oběh. Viz také krev, krevní oběh.

Malé stydké pysky (lat. labia minora) jsou součástí vulvy. Malé stydké pysky jsou dvě kožní řasy na obou stranách poševního vchodu, které se nacházejí mezi velkými stydkými pysky. Malé stydké pysky se u jednotlivých žen značně liší velikostí, barvou i tvarem. Viz také velké stydké pysky.

Maligní znamená „zhoubný“. Tento pojem se používá nejčastěji v onkologii, a to v souvislosti se zhoubnými nádory; například maligní mezoteliom. Označení „maligní“ lze však použít i obecněji na jakékoli onemocnění, které by mohlo být život ohrožující, není-li léčeno; například maligní arytmie apod. Opakem maligního je benigní. Viz také malignita, zhoubný nádor.

Malignita doslova znamená „zhoubnost“ (jakožto vlastnost zhoubného nádoru). Význam pojmu „malignita“ se však od dob jeho vzniku posunul a dnes se častěji používá pro označení samotného zhoubného nádoru. Odborníci v tomto smyslu rozlišují různé typy malignit: Karcinom je malignita, která začíná v buňkách epitelové tkáně, tzn. buď v kůži nebo ve tkáních, které lemují nebo pokrývají vnitřní orgány. Sarkom je malignita, která začíná v buňkách pojivové tkáně, tzn. v kostech, chrupavkách, v tukové tkáni, ve svalech, krevních cévách apod.. Leukemie je malignita, která začíná v krvetvorné tkáni, například v kostní dřeni. Lymfom a mnohočetný myelom jsou malignity, které začínají v buňkách imunitního systému. Zhoubné nádory centrálního nervového systému jsou malignity, které začínají v tkáních mozku a míchy. Viz také maligní, zhoubný nádor.

Malabsorpce je odborný název pro poruchu vstřebávání. Viz také mal-, absorpce.

Zobrazeno 1 až 10 z 28

Počet výsledků