Počet výsledků: 6

Otevřít filtraci

Viscerální leishmanióza, kala-azar neboli černá horečka je nejzávažnější ze tří hlavních forem leishmaniózy. Způsobují ji Leishmania donovani, Leishmania chagasi a Leishmania infantum. Infikované makrofágy jsou zaneseny do jater a sleziny, leishmanie se zde masivně množí a napadají další buňky. Bez včasné diagnózy a léčby postižený člověk umírá. Viz také viscerální, leishmanióza.

Mukokutánní leishmanióza, kožně-slizniční leishmanióza neboli MCL (zkratka pochází z anglického názvu mucocutaneous leishmaniasis) je jednou ze tří hlavních forem leishmaniózy, která se vyskytuje v pralesích Střední a Jižní Ameriky. Kromě poškození kůže dochází i k destrukci chrupavčitých tkání v oblasti obličeje. Nejčastějšími původci jsou Leishmania braziliensis a Leishmania guaynensis. Viz také leishmanióza.

Kožně-slizniční leishmanióza je jiný název pro mukokutánní leishmaniózu.

Kožní leishmanióza je nejčastější ze tří hlavních forem leishmaniózy, při níž leishmanie napadají a poškozují kůži. Jejími původci jsou Leishmania tropica, Leishmania major, Leishmania mexicana a Leishmania aethiopica. Neléčená kožní leishmanióza není smrtelná, poškozená kůže se hojí jizvou. Viz také kůže, leishmanióza.

Leishmanióza je infekční onemocnění, jehož původci jsou různé druhy parazitických prvoků z rodu leishmanií. Infekce je přenášena na lidi a zvířata (hostitel) štípnutím samičky komára rodu Phlebotomus a Lutzomyia (přenašeč). Tento hmyz se vyskytuje převážně v teplejších zeměpisných pásmech, včetně zemí EU a v sousedících zemích. Inkubační doba leishmaniózy je od dvou týdnů do několika měsíců. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz leishmanióza, leishmanie apod.

Leishmanie neboli ničivky (lat. Leishmania) jsou rodem parazitických prvoků, které u člověka mohou vyvolávat leishmaniózu. Existuje několik desítek druhů leishmanií; konkrétním příkladem je Leishmania braziliensis (ničivka brazilská). Viz také leishmanióza, parazitičtí prvoci.

Zobrazeno 1 až 6 z 6

Počet výsledků