Počet výsledků: 28

Otevřít filtraci

Kontaktní alergie je lidové označení pro alergickou kontaktní dermatitidu. Viz také alergie.

Alergická kontaktní dermatitida neboli kontaktní alergie je jedním z mnoha typů alergií a zároveň jednou z forem kontaktní dermatitidy. Dochází k ní u disponované osoby, pokud je citlivá kůže vystavena působení alergenu. Alergická kontaktní dermatitida se může projevovat vyrážkou, zanícenou nebo podrážděnou kůží v místě, kde došlo ke styku s alergenem. Viz také alergie, dermatitida.

Kontaktní dermatitida je kožní onemocnění, které se vyznačuje zanícenou a podrážděnou kůží, často je přítomna i vyrážka. Kožní lékaři rozlišují alergickou kontaktní dermatitidu a iritační kontaktní dermatitidu. Viz také dermatitida.

Iritační kontaktní dermatitida je jednou z forem kontaktní dermatitidy. Iritační kontaktní dermatitida se může projevovat vyrážkou, zanícenou a podrážděnou kůží v místě, kde došlo ke styku s nějakou dráždivou látkou (často to bývá nějaká chemikálie, čisticí prostředek apod.). Viz také dermatitida.

Kontaktní alergen je látka vyvolávající alergickou kontaktní dermatitidu.

Alergická reakce cytotoxického typu neboli imunopatologická reakce II. typu je jedním ze čtyř typů alergických reakcí, ale vyskytuje se velmi zřídka. V tomto případě se na antigen (vázaný na povrch buňky nebo vyskytující se na povrchu orgánu) naváže protilátka, díky níž pak imunitní systém cílovou buňku (označenou komplexem antigen-protilátka) zničí. Příkladem je situace, kdy se některé léky vážou na povrch krevních buněk. Na tyto léky (antigeny) se navážou protilátky a imunitní systém ničí krevní buňky vlastního těla. Při vyšetření krve se to může projevit např. poklesem počtu bílých krvinek (granulocytů) nebo krevních destiček (trombocytů). Viz také alergická reakce, cytotoxicita.

Léková alergie neboli alergie na lék(y) je abnormální reakce imunitního systému na konkrétní lék nebo léky. Lékovou alergii může vyvolat jakýkoli lék – ať už volně prodejný, nebo na předpis. U některých léků je však vznik lékové alergie pravděpodobnější. Nejčastějšími příznaky lékové alergie jsou kopřivka, vyrážka nebo horečka. Léková alergie může způsobovat závažné reakce, včetně život ohrožujícího anafylaktického šoku. Léková alergie není totéž co vedlejší účinek léku, tedy známá možná reakce, která je uvedená v příbalovém letáku. Viz také léky, alergie.

Provokační testy při diagnostice alergií spočívají v tom, že lékař pacienta za přísně kontrolovaných podmínek vystaví kontaktu s alergenem. Rozlišujeme dva hlavní typy: lékové provokační testy, potravinové provokační testy. Viz také alergie, provokační test (obecně).

Pylová alergie je alergie způsobená pyly z různých rostlin, které způsobují většinou od jara nepříjemné příznaky, jako třeba sennou rýmu, podráždění očí nebo kašel. Hlavními původci pylových alergií jsou pyly stromů, trav, žita, ambrozie a pelyňku. Pro pylovou alergii je příznačný přísně sezónní průběh. Typické příznaky v oblasti dýchacích cest se vyskytují pouze během doby květu rostlin, na které vzniká alergie. Viz také alergie.

Zkřížená alergie je jev, který je pozorován u alergiků a vzniká na základě strukturní podobnosti zdánlivě nijak nesouvisejících alergenů: například u lidí s alergií na prachové roztoče se může objevit alergická reakce po konzumaci mořských plodů apod. Zdroje alergenů jsou na první pohled výrazně odlišné, avšak obsahují strukturně podobné molekuly proteinů. Viz také alergie.

Zobrazeno 1 až 10 z 28

Počet výsledků