Počet výsledků: 5

Otevřít filtraci

Katétr, katetr neboli cévka je tenká trubička či hadička vyrobená ze speciálního materiálu, kterou lékaři využívají k mnoha různým účelům: např. k vyšetřování, podávání látek a léků, vyplachování či vyprazdňování tělních dutin. Katétry bývají nejčastěji zaváděny do těla (resp. do nějakého dutého orgánu, například do močového měchýře) při léčbě nějakého onemocnění nebo během operace. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz katétr.

Srdeční katetrizace je zákrok, při kterém je katétr zaveden do velké žíly (např. v tříslech) a žilním systémem je vsunut až do srdce. Prostřednictvím zavedeného katétru pak lékař může provést potřebná vyšetření (například biopsii srdečního svalu, kdy je prostřednictvím malých kleštiček odebrán nepatrný vzorek srdeční svalové tkáně). Srdeční katetrizace je mikroinvazivní zákrok, při němž obvykle postačuje lokální anestezie v místě vstupu katétru.

Močový katétr je dutá, do jisté míry ohebná trubice, která odvádí moč z močového měchýře a vede do sběrného sáčku. Močové katétry se vyrábějí v mnoha různých velikostech a typech, a mohou být vyrobeny z gumy, plastu (PVC) nebo silikonu. Zavedení močového katétru je obvykle nutné u pacientů, kteří z různých důvodů nemohou sami vyprazdňovat svůj močový měchýř (např. po chirurgickém zákroku, při retenci moči apod.). Viz také moč, katétr.

Peritoneální katétr je zkrácený název pro katétr pro peritoneální dialýzu. Viz také peritoneum, katétr.

Katétr pro peritoneální dialýzu neboli peritoneální katétr je tenká plastová trubička, kterou lékaři některým pacientům s chronickým onemocněním ledvin zavádějí do tzv. peritoneální dutiny (ta se nachází v oblasti břicha). Peritoneální katétr se používá k peritoneální dialýze. Viz také katétr, peritoneální dialýza.

Zobrazeno 1 až 5 z 5

Počet výsledků