Počet výsledků: 4

Otevřít filtraci

Extracelulární tekutina (ECT) je tekutina, která se vyskytuje mimo buňky. ECT tvoří přibližně třetinu celkové tělesné vody (viz obrázek níže) a dělí se dále na: tkáňový mok, krevní plazmu, ostatní tekutiny (mozkomíšní mok, lymfa, synoviální tekutina, pleurální tekutina, perikardiální tekutina, peritoneální tekutina a komorová tekutina) Obrázek: Koláčový graf znázorňující rozložení celkové tělesné vody. (Zdroj: By OpenStax College - Anatomy & Physiology, Connexions Web site. http://cnx.org/content/col11496/1.6/, Jun 19, 2013., CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30148559) Viz také extracelulární, celková tělesná voda.

Extracelulární prostor je v rámci nějaké tkáně nebo organismu prostor, který se nachází mimo buňky. Extracelulární prostor obsahuje extracelulární tekutinu a extracelulární matrix. Viz také extracelulární, intracelulární prostor.

Extracelulární matrix neboli ECM je mimobuněčná složka živočišných (tedy i lidských) tkání. V pojivových tkáních zaujímá extracelulární matrix velkou část objemu, a její složení do značné míry určuje mechanické vlastnosti dané tkáně. Extracelulární matrix obsahuje některé vláknité prvky (zejména kolagen a elastin), které zajišťují pevnost v tahu, zatímco počet, vlastnosti vláken a jejich orientace určují směr(y), v němž/nichž je pevnost v tahu největší. Extracelulární matrix může být mineralizovaná, aby odolávala stlačení (např. v kostech), nebo naopak pružná (např. ve vazech nebo v šlachách). Viz také extracelulární.

Extracelulární znamená „mimobuněčný“ nebo „mimo buňky“. Příklady: extracelulární tekutina – tekutina, která se vyskytuje mimo buňky, extracelulární matrix – mimobuněčná složka živočišných (tedy i lidských) tkání, apod. Opakem extracelulárního je intracelulární. Viz také extra- a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz extracelulární.

Zobrazeno 1 až 4 z 4

Počet výsledků