Počet výsledků: 5

Otevřít filtraci

Endoskopické vyšetření je jiný název pro endoskopii.

Endoskopická mukózní resekce neboli EMR (zkratka pochází z anglického názvu endoscopic mucosal resection) je zákrok, při kterém lékař pomocí endoskopu (tenké ohebné hadice vybavené optikou) odstraňuje abnormální výrůstky nebo kousky tkáně ze sliznice trávicího traktu – aniž by bylo nutné provádět otevřenou operaci. Endoskop se do trávicího traktu zavádí: skrze ústní dutinu – do jícnu, žaludku nebo horní části tenkého střeva, skrze konečník – do tlustého střeva. Endoskop používaný při EMR je vybaven ostrým nástrojem pro odstraňování abnormální tkáně. Odebrané vzorky tkáně jsou pak ve specializované laboratoři zkontrolovány pod mikroskopem, zda nevykazují známky onemocnění. Endoskopická mukózní resekce se nejčastěji používá při diagnostice a léčbě časných stadií rakoviny jícnu, žaludku, tenkého střeva, tlustého střeva nebo konečníku. Lze ji použít rovněž k léčbě Barrettova jícnu nebo jiných předrakovinných (prekancerózních) stavů trávicího traktu. Viz také endoskopie, sliznice (mukóza), resekce.

Perkutánní endoskopická gastrostomie neboli PEG (zkratka pochází z anglického názvu percutaneous endoscopic gastrostomy) je miniinvazivní chirurgický zákrok, při kterém je do pacientova žaludku skrze břišní stěnu zavedena gastrostomická sonda (přesněji řečeno PEG sonda). Viz také endoskopie, gastrostomie.

Flexibilní endoskopické vyšetření polykání neboli FEES (zkratka pochází z anglického názvu flexible endoscopic evaluation of swallowing) je vyšetřovací metoda, díky níž může lékař zhodnotit, zda správně funguje proces polykání – tedy vzájemná součinnost ústní dutiny, hltanu a horní části jícnu. FEES obvykle provádí v nemocnici lékař – odborník na otorinolaryngologii (ORL), někdy v součinnosti s klinickým logopedem. Princip vyšetření spočívá v tom, že skrze nosní dutinu je do pacientova nosohltanu zaveden flexibilní endoskop (tenká ohebná trubička, na jejímž konci se nachází optické zařízení pro přenos snímaného obrazu do počítače). Pacientovi jsou pak postupně podávány vzorky potravy o různé konzistenci (od velmi řídkých kaší až po tuhá sousta), které jsou smíchány s potravinářským barvivem. Pohyb sousta z pacientovy ústní dutiny směrem do hltanu je pak během polykání sledován na monitoru počítače. FEES se používá při vyšetření poruch polykání, často se vzájemně doplňuje s videofluoroskopií polykání (VFSS). Viz také endoskopie, polykání.

Endoskopie neboli endoskopické vyšetření je postup, který se v lékařství využívá k prohlížení dutých orgánů či jiných struktur v lidském těle. Při endoskopii je do těla vyšetřovaného člověka nějakým otvorem (buď přirozeným nebo uměle vytvořeným) zaveden endoskop. Endoskopie má význam nejen při diagnostice, ale i při léčbě některých onemocnění. Existuje mnoho různých typů endoskopie (bronchoskopie, gastroskopie, kolonoskopie, cystoskopie apod.). Endoskopicky se provádějí i některá chirurgická vyšetření a zákroky na kloubech (artroskopie) nebo v břišní dutině (laparoskopie). Odvozené přídavné jméno je endoskopický. Viz také -skopie a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz endoskopie, endoskopický apod.

Zobrazeno 1 až 5 z 5

Počet výsledků