Počet výsledků: 3

Otevřít filtraci

Fluorescenční cystoskopie je endoskopické vyšetření močového měchýře, které se někdy provádí u pacientů s podezřením na zhoubný nádor močového měchýře jako doplňující vyšetření k „tradiční“ cystoskopii (tzv. cystoskopie v bílém světle, WLC). Přibližně hodinu před vyšetřením vstříkne lékař do močového měchýře pomocí tenké hadičky (katétru) speciální barvivo. Toto barvivo je absorbováno (vstřebáno) především nádorovými buňkami. Během samotného vyšetření si pak lékař na stěny močového měchýře svítí speciálním modrým světlem, které mu umožní lépe rozpoznat nádorové buňky. Fluorescenční cystoskopie dokáže odhalit i velmi malé a ploché nádory, které by s použitím WLC bylo snadné přehlédnout. Obrázek: Ukázka výsledků vyšetření cystoskopie v bílém světle (levá část obrázku) a fluorescenční cystoskopie (pravá část obrázku). Fluorescenční cystoskopie dokáže odhalit zhoubné nádory močového měchýře (růžová barva), které by při „tradičním“ způsobu provedení cystoskopie byly prakticky neviditelné. (Zdroj: By Jecontributes - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79853120) Viz také cystoskopie, cystoskopie v bílém světle.

Cystoskopie v bílém světle neboli WLC (zkratka pochází z anglického názvu white light cystoscopy) je „tradiční“ způsob provedení cystoskopie, tedy endoskopického vyšetření močového měchýře. Při cystoskopii (obecně) si lékař prostřednictvím cystoskopu svítí na vnitřní stěny močového měchýře, aby na ně lépe viděl. V případě WLC se jedná o běžné bílé světlo – tedy podobné, jaké používáme k osvětlení místností. Pomocí WLC může lékař vizuálně posoudit celkový stav močového měchýře a najít případné abnormality, které je třeba detailněji vyšetřit. Obrázek: Ukázka výsledků vyšetření cystoskopie v bílém světle (levá část obrázku) a fluorescenční cystoskopie (pravá část obrázku). Fluorescenční cystoskopie dokáže odhalit zhoubné nádory močového měchýře (růžová barva), které by při „tradičním“ způsobu provedení cystoskopie byly prakticky neviditelné. (Zdroj: By Jecontributes - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79853120) Viz také cystoskopie, fluorescenční cystoskopie.

Cystoskopie je endoskopické vyšetření močového měchýře. Při tomto vyšetření si lékař může močový měchýř prohlédnout zevnitř. Pacientovi je nejprve podáno lokální anestetikum: to se provádí tak, že lékař do močové trubice zavede anestetický gel. Skrze močovou trubici pak lékař do močového měchýře zavede cystoskop – ohebnou trubici, která je vybavená optikou. Malá kamera pak přenáší obraz vnitřního povrchu močového měchýře na obrazovku počítače – a lékař tak může snadno rozpoznat případné změny na sliznici. Z podezřelých míst stěny močového měchýře může lékař odebrat vzorek tkáně, což je označováno odborným názvem biopsie. Odebraný vzorek tkáně je pak odeslán do laboratoře, kde jej odborníci na histologii prozkoumají, zda v něm jsou nebo nejsou přítomny abnormální buňky. Cystoskopii může lékař indikovat u opakovaných infekcí močových cest, při podezření na zhoubný nádor močového měchýře apod. Odvozené přídavné jméno je cystoskopický. Obrázek: Cystoskopie – schematický nákres. (Zdroj: By Cancer Research UK - Original email from CRUK, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34333013) Viz také -skopie, endoskopie, cystoskopie v bílém světle, fluorescenční cystoskopie.

Zobrazeno 1 až 3 z 3

Počet výsledků