Počet výsledků: 5

Otevřít filtraci

Chlorhexidin je dezinfekční a antiseptický prostředek. Jako antiseptikum se používá především ve stomatologii: nachází se například v některých roztocích používaných pro vyplachování úst (tzv. ústní vody). Dále se používá v chirurgii, zejména k dezinfekci kůže před operací a ke sterilizaci chirurgických nástrojů. Obsažen je i v některých náplastech, mastech používaných při péči o rány apod.

Chlorid (Cl–) se řadí k minerálním látkám nezbytným pro správné fungování organismu. V potravinách se velmi často vyskytuje společně se sodíkem, neboť společně tvoří kuchyňskou sůl (NaCl). Sodík i chlorid jsou pro život nezbytné, a spolu s draslíkem hrají důležitou roli v udržování vodní a elektrolytové rovnováhy v těle. Chlorid je kromě toho důležitý i pro tvorbu kyseliny chlorovodíkové. Poznámka: Chlorid je anion (záporně nabitá částice), který je odvozen od chloru, resp. kyseliny chlorovodíkové. Viz také chlor.

Kyselina chlorovodíková (HCl) se v lidském těle přirozeně vyskytuje zejména v žaludku, kde se podílí na procesu trávení. Kromě toho chrání žaludek a trávicí trakt před většinou patogenů. Jsou-li však narušeny ochranné mechanismy žaludeční sliznice, nebo je-li kyseliny chlorovodíkové nadbytek, může tato agresivní látka naopak sliznici žaludku a navazujícího dvanáctníku poškozovat – pak může dojít k rozvoji peptických vředů. Kromě trávení potravy hraje kyselina chlorovodíková významnou úlohu i v procesu vstřebávání kostí (viz také osteoklasty). Lidské tělo si kyselinu chlorovodíkovou dokáže samo vyrábět z chloridu, který se v hojné míře vyskytuje v běžné stravě. Viz také kyselina, chlorid.

Chlorid sodný (NaCl) je odborný název pro kuchyňskou sůl. V medicíně se chlorid sodný používá zejména jako: fyziologický roztok – například v nitrožilních infuzích pro pacienty, kteří ztratili hodně tekutin, nosný roztok – pro infuze některých léků. Viz také chlorid, sodík.

Chlor je plynný chemický prvek, který se běžně používá jako součást různých dezinfekčních prostředků. Chlor (zkratka Cl pochází z latinského názvu chlorum) se však v hojné míře vyskytuje i v lidském těle, a to ve formě chloridu. Viz také chemický prvek.

Zobrazeno 1 až 5 z 5

Počet výsledků