Počet výsledků: 3

Otevřít filtraci

Autoimunita je označení pro imunitní reakce těla proti vlastním zdravým buňkám, tkáním a dalším normálním součástem organismu. Každé onemocnění, které je důsledkem takové abnormální imunitní reakce, se označuje jako autoimunitní onemocnění. Odvozené přídavné jméno je autoimunitní. Viz také imunita a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz autoimunita, autoimunitní apod.

Autoimunitní onemocnění je takové onemocnění, při kterém imunitní systém napadá a ničí „své vlastní“ orgány a tkáně. Existuje velké množství různých typů autoimunitních onemocnění, např. revmatoidní artritida, sklerodermie, lupus erythematodes, roztroušená skleróza a mnoho dalších. Viz také autoimunita.

Autoimunitní gastritida je je onemocnění, které se vyznačuje zničením parietálních buněk: to jsou buňky v žaludku, které vytvářejí jednak kyselinu chlorovodíkovou, jednak tzv. vnitřní faktor. Vnitřní faktor je glykoprotein, která je nezbytný ke vstřebávání vitaminu B12. Autoimunitní gastritida tak v těle způsobuje nedostatek vitaminu B12, což může následně vést k tzv. perniciózní anemii. Viz také autoimunita, zánět žaludku (gastritida).

Zobrazeno 1 až 3 z 3

Počet výsledků