Počet výsledků: 17

Otevřít filtraci

Atrioventrikulární septum je přepážka mezi pravou síní a levou komorou. Viz také atrioventrikulární, septum, defekt atrioventrikulárního septa. Terminologická poznámka: Název "atrioventrikulární septum" svádí k představě, že se jedná o jakékoli septum mezi (jakoukoli) síní a komorou. Ve skutečnosti je však pravá síň od pravé komory (resp. levá síň od levé komory) oddělena chlopní, nikoli septem. Mezi levou síní a pravou komorou pak žádná komunikace (natož septum) neexistuje.

Septum je odborný výraz pro přepážku. Viz také komorové septum, síňové septum, vaginální septum.

Vaginální septum je anomálie, která spočívá v přítomnosti podélné nebo příčné přepážky uvnitř pochvy. Jedná se o vrozenou vývojovou vadu. Viz také vaginální, septum.

Síňové septum (lat. septum interatriale) je přepážka, která vzájemně odděluje levou a pravou (srdeční) síň. Viz také septum, srdeční síň, komorové septum.

Komorové septum (lat. septum interventriculare) je přepážka, která vzájemně odděluje levou a pravou (srdeční) komoru. Viz také septum, srdeční komora, síňové septum.

Atrioventrikulární uzel neboli AV uzel (lat. nodus atrioventricularis) je součástí převodního systému srdečního. Podobně jako sinoatriální uzel se podílí na šíření vzruchů po srdci. AV uzel se nachází ve spodní části síňového septa a přenáší elektrické impulsy ze síní do komor. AV uzel je poměrně malý: jeho rozměry jsou přibližně 1 × 3 × 5 mm. Viz také atrioventrikulární, sinoatriální uzel.

Atrioventrikulární svazek je jiný název pro Hisův svazek.

Atrioventrikulární chlopně je jiný název pro cípaté chlopně.

Atrioventrikulární znamená „týkající se srdečních síní a srdečních komor“. Příklady: atrioventrikulární chlopně jsou srdeční chlopně mezi síněmi a komorami, atrioventrikulární svazek převádí vzruch ze síní na komory, atrioventrikulární uzel představuje elektrické spojení mezi síněmi a komorami, apod.

Defekt atrioventrikulárního septa neboli AVSD (zkratka pochází z anglického názvu atrioventricular septal defect) je jedna z vrozených srdečních vad. Vyznačuje se malformací atrioventrikulárního septa (tj. přepážky mezi pravou síní a levou komorou) spolu s defektem cípatých chlopní (tedy srdečních chlopní mezi síněmi a komorami). Všechny tyto struktury jsou tvořeny během prenatálního vývoje spojením tzv. endokardových polštářů. Pokud k jejich fúzi nedojde nebo je jen nedokonalá, ve spodní části síňového septa a v horní části komorového septa zůstávají otvory. Místo dvou cípatých chlopní vzniká obvykle jen jedna s pěti cípy. Zvláště často jsou touto vadou postiženy děti s Downovým syndromem. Výše zmíněnými otvory pak proudí krev z levé do pravé části srdce (levopravý zkrat). Spojená chlopeň navíc často netěsní (nedomykavost chlopně), což funkci srdce dále zatěžuje. Pokud je komorový defekt příliš velký, zvyšuje se tlak v plicním oběhu a pravá část srdce je přetěžována. Obrázek: Defekt atrioventrikulárního septa – schematický nákres. Vysvětlivky: RA = pravá síň, RV = pravá komora, LA = levá síň, LV = levá komora, SVC = horní dutá žíla, IVC = dolní dutá žíla, MPA = plicnice, Ao = aorta, CAVV = společná atrioventrikulární chlopeň, PV = plicní chlopeň, AoV = aortální chlopeň. (Zdroj: By Centers for Disease Control and Prevention - Centers for Disease Control and Prevention, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29525846) Viz také defekt, atrioventrikulární septum.

Zobrazeno 1 až 10 z 17

Počet výsledků