Počet výsledků: 5

Otevřít filtraci

Úlevová antiastmatika neboli záchranná antiastmatika jsou jednou ze dvou hlavních skupin antiastmatik. Řadí se mezi ně bronchodilatancia nebo bronchospasmolytika (především beta-2 sympatomimetika), která rozšiřují průdušky (bronchodilatace), čímž přinášejí rychlou úlevu a zmírnění příznaků. Pacientovi se snáze dýchá, dušnost ustupuje. Tyto léky však nemají žádný účinek na chronický zánět, tzn. působí pouze krátkodobě. Viz také kontrolující antiastmatika.

Kontrolující antiastmatika neboli preventivní antiastmatika jsou jednou ze dvou hlavních skupin antiastmatik. Jedná se o protizánětlivé léky (zejména kortikosteroidy), které pacient musí užívat trvale, neboť tato léčiva potlačují samotný vznik zánětu. Kontrolující antiastmatika jsou předepisována rovněž v kombinaci s dlouhodobě působícími bronchodilatancia. U převážné většiny astmatiků (více než 95 %) stačí podávat tato léčiva v inhalační formě, což má dvě velké výhody: zaprvé se lék dostane přímo do požadovaného místa účinku, zadruhé je možné podávat menší dávky než při užívání v tabletách (a tím omezovat případné vedlejší účinky). Viz také úlevová antiastmatika.

Antiastmatika jsou léky, které se používají při léčbě astmatu. Antiastmatika se dělí na dvě základní skupiny: úlevová antiastmatika a kontrolující antiastmatika. Odvozené přídavné jméno je antiastmatický. Viz také anti-.

Záchranná antiastmatika je jiný název pro úlevová antiastmatika.

Preventivní antiastmatika je jiný název pro kontrolující antiastmatika. Viz také prevence, antiastmatika.

Zobrazeno 1 až 5 z 5

Počet výsledků