seborea

Seborea (někdy též „mazotok“) je odborný výraz pro zvýšenou tvorbu kožního mazu v důsledku nadměrné činnosti mazových žláz. Výsledkem je nadměrně mastná pleť. Seborea může postihovat muže i ženy; nejčastěji je pozorována na pokožce hlavy a obličeje, ale může se vyskytovat i na dalších místech na těle, jako je hrudník a kožní záhyby, například v podpaží a pod prsy.

V místech postižených seboreou může mít člověk nepříjemné pocity. Potíže nastávají zejména v oblasti obličeje, který se může lesknout; příliš nepomáhá ani make-up, neboť ten může stékat a špatně se nanáší. Kůže postižená seboreou je často zarudlá a mohou se na ní vytvořit mastné a šupinaté skvrny, což je označováno jako seboroická dermatitida. Seborea může vést rovněž ke vzniku akné.

Ačkoli většina lidí se seboreou obvykle nemá žádné jiné zdravotní problémy, někdy je příznakem dosud neodhalené Parkinsonovy nemoci nebo akromegalie. Seborea může být někdy způsobena nadměrnou hladinou androgenů u žen, což může souviset se syndromem polycystických ovarií.

Viz také kožní maz (lat. sebum cutaneum), -rea.