Počet výsledků: 207

Otevřít filtraci

Zubní kaz (lat. caries dentis) je svým způsobem „infekční“ onemocnění, které je způsobeno kyselinami pocházejícími z kariogenních bakterií. Toto civilizační onemocnění je velmi rozšířené, v České republice postihuje velkou část populace. Ačkoli v posledních několika desetiletích je zubní kaz na ústupu, i nadále je nejčastěji se vyskytujícím onemocněním zubů. Viz také zuby.

Zubní kámen je tvrdý materiál (odborně konkrement) na zubech a/nebo zubních náhradách, který vzniká zvápenatěním (kalcifikací) zubního plaku. Samotný zubní plak je měkký a lze jej odstranit pečlivým čištěním zubů. Zubní kámen může mít různé barvy a odstíny – od krémově žluté až po černou. Zubní kámen by měl být pravidelně odstraňován praktickým zubním lékařem nebo dentální hygienistkou; pokud je zanedbáván, může způsobit usazování bakterií mezi dásněmi a zuby a způsobit infekci dásní, zubní kaz, zánět dásní (a následnou parodontitidu s postupnou ztrátou zubů) apod. Obrázek: Silná vrstva zubního kamene (nažloutlá hmota ve spodní části zubů) na předních zubech dolní čelisti. (Zdroj: By DRosenbach at English Wikipedia - Transferred from en.wikipedia to Commons by Milek80 using CommonsHelper., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6638279) Viz také zuby, konkrement.

Zubní technik poskytuje léčebnou a preventivní péči, kdy na základě indikace a návrhu zubního lékaře zhotovuje, upravuje a opravuje všechny druhy stomatologických výrobků, včetně stomatologických protéz a ortodontických pomůcek. Práce zubního technika se řadí mezi nelékařská zdravotnická povolání.

Zubní instrumentářka provádí činnosti v rámci diagnostické a léčebné péče v zubním lékařství pod odborným dohledem zubního lékaře a výchovné činnosti v rámci zubní prevence pod odborným dohledem zubního lékaře nebo dentální hygienistky. Práce zubní instrumentářky se řadí mezi nelékařská zdravotnická povolání.

Zubní náhrady jsou na míru vyráběné pomůcky, které se používají v protetické stomatologii. Podle způsobu upevnění v ústech se rozlišují fixní zubní náhrady a snímatelné zubní náhrady. Viz také zuby, protéza.

Zubní výplň je materiál vložený zubním lékařem do předem připravené „díry“ v poškozeném nebo zkaženém zubu. Cílem je pokud možno obnovení původního tvaru i funkce zubu. V závislosti na způsobu výroby a použití se rozlišují různé typy zubních výplní. Viz také zuby.

Snímatelné zubní náhrady neboli zubní protézy jsou zubní náhrady, které si pacient může sám vyjmout a znovu nasadit. Podle toho, zda jsou nahrazeny jen některé nebo všechny zuby v čelisti, mluvíme o částečných nebo celkových zubních náhradách. Viz také zubní náhrady, fixní zubní náhrady.

Zubní laboratoř je pracoviště, kde zubní technici zhotovují, upravují a opravují všechny druhy stomatologických výrobků, včetně zubních náhrad a ortodontických pomůcek.

Fixní zubní můstek (často jen zkráceně fixní můstek) je fixní zubní náhrada, která se používá k nahrazení jednoho nebo více chybějících zubů. Tento typ zubní náhrady je pomocí tzv. pilířových korunek upevněn buď k pilířovým zubům nebo k zubním implantátům. Mezi pilířovými korunkami je alespoň jeden mezičlen (další zubní korunka). Můstek je pak tvořen alespoň třemi pevně spojenými zubními korunkami (dvě pilířové korunky a jeden mezičlen, který nahrazuje mezeru po odstraněném zubu). Viz také zubní můstek, snímatelný zubní můstek.

Zubní můstek (často jen zkráceně můstek) je zubní náhrada, která se používá k nahrazení jednoho nebo více chybějících zubů. Jejich okraje jsou upevněny buď k pilířovým zubům nebo k zubním implantátům sousedícím s mezerou, kterou je třeba zaplnit. Můstky dělíme na fixní a snímatelné. Viz také zubní náhrady.

Zobrazeno 1 až 10 z 207

Počet výsledků