Počet výsledků: 103

Otevřít filtraci

Zánět povrchových žil je akutní zánět žilní stěny, který může být spojen i s tvorbou krevních sraženin v povrchových žilách. Jedná se o časté onemocnění, které často vzniká na podkladě existence křečových žil: více než 90 procent veškerých zánětů povrchových žil se nachází v křečových žilách. Postiženo je 30 až 40 procent pacientů se závažnými křečovými žilami, ženy častěji než muži. Viz také zánět, povrchové žíly.

Zánět žil neboli flebitida je obecně zánět jakékoli žíly; nejčastěji se však toto označení používá v souvislosti se zánětem povrchových žil. Flebitida se často vyskytuje zároveň s trombózou: takový stav je označován jako tromboflebitida. Viz také zánět, žíly.

Žilní městky je jiný název pro křečové žíly.

Saturace žilní krve kyslíkem neboli SvO2 je saturace kyslíkem v žilách. Viz také krev, kyslík, saturace kyslíkem (sO2), saturace tepenné krve kyslíkem (SaO2), saturace periferní krve kyslíkem (SpO2).

Metličkové křečové žíly, metličkové varixy nebo jen zkráceně metličky jsou křečové žíly o nejmenším průsvitu (0,1–2 mm). Z lékařského hlediska jsou nevýznamné, ale mohou být kosmeticky rušivé. Odborný název pro metličkové křečové žíly je mikrovarixy.

Chronické žilní onemocnění (CHŽO) je postižení žilního systému, které se projevuje příznaky, které ovlivňují kvalitu života a často vyžadují lékařské vyšetření. Nejčastější formou onemocnění žil dolních končetin jsou křečové žíly (varixy). Mohou být provázeny otoky a kožními změnami. Bolesti dolních končetin, pocit napětí a tíhy v končetině, poruchy čití a noční křeče patří mezi typické obtíže, které se mohou vyskytnout i u pacientů bez viditelných změn. Onemocnění je častější u žen. Doporučena jsou režimová opatření, kompresivní léčba a léky na podporu žil. U pacientů s chronickými otoky a u těch, u kterých je plánována operace křečových žil, je nezbytné provést vyšetření duplexní sonografií.

Žíly neboli vény (lat. venae) jsou krevní cévy, kterými se krev vrací směrem k srdci. Odvozené přídavné jméno je žilní, popř. venózní. Viz také žilní systém, tepny.

Primární křečové žíly neboli primární varixy jsou nejčastější formou křečových žil (asi 70 % případů). Příčinou vzniku primárních křečových žil je vrozená slabost žilní stěny. Jsou způsobeny městnáním krve v žilách, změnami žilních stěn a špatnou funkcí žilních chlopní v povrchovém žilním systému. Rizikovými faktory pro vznik křečových žil jsou kromě dědičné predispozice, pohlaví, těhotenství a hormonálních vlivů (např. hormonální substituční léčba nebo antikoncepce), především věk, obezita, práce vyžadující dlouhodobé sezení nebo stání, nedostatek pohybu, strava s nízkým obsahem vlákniny a příliš těsný oděv (kalhoty a punčochy). Viz také sekundární křečové žíly.

Žilní tlak je jiný název pro venózní tlak.

Onemocnění žil patří k nejčastějším onemocněním vůbec – udává se, že postižen je přibližně každý třetí dospělý. Pravděpodobnost onemocnění zvyšují určité rizikové faktory, jako jsou vrozená slabost žilní stěny, vyšší věk, časté sezení a stání, sedavý životní styl, strava s nízkým obsahem vlákniny, obezita, těhotenství, hormonální faktory, hypertenze, ale i další nemoci, úrazy a operace.

Zobrazeno 1 až 10 z 103

Počet výsledků