Počet výsledků: 9

Otevřít filtraci

Iatrogenní pneumotorax je pneumotorax, který vzniká jako komplikace lékařského zákroku, např. v důsledku punkce, ať již prováděné za diagnostickým nebo terapeutickým účelem. Viz také iatrogenní, pneumotorax.

Iatrogenní botulismus (angl. iatrogenic botulism) je jedna z forem botulismu, tzn. otravy toxinem, který je produkován bakterií Clostridium botulinum. Iatrogenní botulismus je otrava botulotoxinem, která vzniká v důsledku kosmetického zákroku (např. vyhlazení vrásek na obličeji) nebo lékařského zákroku (např. při léčbě spasticity). Viz také iatrogenní, botulismus.

Iatrogenní znamená „neúmyslně vyvolaný lékařem“ nebo „vyvolaný nesprávným léčebným postupem“. Příklady: iatrogenní botulismus – otrava botulotoxinem, která vzniká v důsledku kosmetického nebo lékařského zákroku, iatrogenní pneumotorax – pneumotorax (typ poškození plíce), který vzniká jako komplikace lékařského zákroku, např. v důsledku punkce, apod. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz iatrogenní.

Pneumotorax znamená nahromadění vzduchu (popř. jiného plynu) v pleurální dutině a následné smrštění (kolaps) plíce. Pneumotorax je život ohrožující stav, neboť postiženému se výrazně hůře dýchá a v krajním případě se může i udusit. Lékaři rozlišují různé formy pneumotoraxu. Viz také pneumo(n)- a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz pneumotorax.

Sekundární spontánní pneumotorax je spontánní pneumotorax, který vzniká v důsledku již existujícího plicního onemocnění (např. CHOPN, plicní emfyzém, cystická fibróza). Viz také pneumotorax, spontánní pneumotorax, primární spontánní pneumotorax.

Spontánní pneumotorax je pneumotorax, který vzniká bez působení jakékoli zevní mechanické příčiny. Rozlišujeme dvě hlavní formy spontánního pneumotoraxu: primární a sekundární. Viz také spontánní, pneumotorax, primární spontánní pneumotorax, sekundární spontánní pneumotorax.

Primární spontánní pneumotorax je spontánní pneumotorax, který nemá žádnou identifikovatelnou příčinu a vyskytuje se u jedinců, jejichž plíce byly až dosud zdravé. Za rizikový faktor pro vznik tohoto typu pneumotoraxu je považováno kouření. Bylo také zjištěno, že tato forma pneumotoraxu se může častěji vyskytovat u blízkých příbuzných, což svědčí pro genetickou predispozici. Postiženi bývají zejména vysocí, štíhlí muži. Viz také pneumotorax, spontánní pneumotorax, sekundární spontánní pneumotorax.

Tenzní pneumotorax je forma pneumotorax, při níž vzduch, který se dostane do pleurální dutiny, nemůže uniknout (podobně jako je tomu u ventilku se zpětnou záklopkou). S každým nádechem se tak v pleurální dutině hromadí více vzduchu, což vede ke kolapsu (jedné strany) plic. Vysoký tlak vzniklý následkem tohoto typu pneumotoraxu utlačuje plíce, srdce a velké krevní cévy. Tento typ pneumotoraxu představuje akutní ohrožení života (může vést k oběhovému selhání) a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc! Viz také pneumotorax.

Traumatický pneumotorax je pneumotorax, který je způsoben poraněním hrudníku, např. při autonehodách, v důsledku bodných ran apod. Viz také trauma, pneumotorax.

Zobrazeno 1 až 9 z 9

Počet výsledků