Počet výsledků: 18

Otevřít filtraci

Bílá plomba je lidové označení pro fotokompozitovou nebo kompomerovou výplň. Viz také černá plomba.

Černá plomba je lidové označení pro amalgámovou výplň. Viz také bílá plomba.

Bílé krvinky je lidový název pro leukocyty.

Bílkoviny je jiný název pro proteiny.

Bílá hmota (lat. substantia alba) je světlejší tkáň v mozku a v míše. Bílou hmotu tvoří především nervová vlákna s myelinovými pochvami. Obrázek: Příčný průřez mozkem – schematický nákres. Na povrchu mozkových hemisfér se nachází šedá hmota, uvnitř bílá hmota. Kromě toho jsou na obrázku znázorněny některé další struktury, které se nacházejí uvnitř mozku. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také šedá hmota, černá hmota.

Bilaterální znamená „oboustranný“ nebo – zvláště v souvislosti s lékařstvím – „týkající se obou stran“, tj. levé i pravé. Například bilaterální adnexektomie znamená „odstranění vaječníků a vejcovodů na obou stranách“ (levé i pravé). Viz také unilaterální.

Vyrovnaná energetická bilance (v souvislosti s výživou) je stav, kdy příjem energie potravou je stejný jako celkový energetický výdej. Při vyrovnané energetické bilanci si člověk udržuje stálou hmotnost. Obrázek: Vyrovnaná energetická bilance – schematický nákres. Je-li příjem energie potravou stejný jako celkový energetický výdej, pak je energetická bilance vyrovnaná. Celkový energetický výdej se skládá ze tří složek: bazální energetický výdej, energetický výdej při pohybové aktivitě a termický efekt potravy. (Zdroj: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR) Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz energetická bilance.

Pozitivní energetická bilance (v souvislosti s výživou) je stav, kdy příjem energie potravou je vyšší než celkový energetický výdej. Důsledkem dlouhodobě pozitivní energetické bilance je přibývání na váze, které může vést k nadváze až obezitě. Obrázek: Pozitivní energetická bilance – schematický nákres. Je-li příjem energie potravou vyšší než celkový energetický výdej, pak je energetická bilance pozitivní. Celkový energetický výdej se skládá ze tří složek: bazální energetický výdej, energetický výdej při pohybové aktivitě a termický efekt potravy. (Zdroj: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR) Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz energetická bilance.

Energetická bilance (v souvislosti s výživou) je rozdíl mezi příjmem energie potravou a celkovým energetickým výdejem. Energetická bilance může být: vyrovnaná – příjem energie potravou je stejný jako celkový energetický výdej, pozitivní – příjem energie potravou je vyšší než celkový energetický výdej, negativní – příjem energie potravou je nižší než celkový energetický výdej. Viz také celkový energetický výdej.

Negativní energetická bilance (v souvislosti s výživou) je stav, kdy příjem energie potravou je nižší než celkový energetický výdej. Důsledkem dlouhodobě negativní energetické bilance je hubnutí. Obrázek: Negativní energetická bilance – schematický nákres. Je-li příjem energie potravou nižší než celkový energetický výdej, pak je energetická bilance negativní. Celkový energetický výdej se skládá ze tří složek: bazální energetický výdej, energetický výdej při pohybové aktivitě a termický efekt potravy. (Zdroj: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR) Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz energetická bilance.

Zobrazeno 1 až 10 z 18

Počet výsledků