Počet výsledků: 16

Otevřít filtraci

Alergická rýma je zánět nosní sliznice, který je obecně způsoben nějakým alergenem (např. pyl, prach, spóry plísní, roztoči apod.). Alergická rýma se projevuje výtokem z nosu, svěděním nosu, kýcháním, svěděním, pálením či slzením očí a svěděním v krku. Viz také alergie, rýma, senná rýma.

Senná rýma je alergická reakce na pyly (tedy zdaleka nejen na seno!), která se u alergického člověka spustí, když se pyl dostane do kontaktu se sliznicí úst, nosu, krku či do očí. Senná rýma se zhoršuje v období kvetení rostlin, na jejichž pyly je člověk alergický, zvláště pak za teplého, vlhkého a větrného počasí. Viz také alergická rýma, rýma.

Nealergická rýma je jiný název pro vazomotorickou rýmu. Viz také rýma.

Idiopatická rýma je jiný název pro vazomotorickou rýmu.

Rýma, zánět nosní sliznice neboli rinitida je zánětlivé onemocnění nosní sliznice. Sliznici oslabenou nachlazením, výkyvy teplot, stavem ovzduší nebo stresem napadnou viry, případně později bakterie. Zánět způsobí zduření a překrvení sliznice, která pak omezuje průchodnost nosu a projevuje se výtokem, který může být vodnatý, hlenohnisavý nebo hnisavý. Rýmu může provázet kašel nebo další příznaky infekce horních dýchacích cest. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz rýma.

Vazomotorická rýma, nealergická rýma neboli idiopatická rýma je chronická rýma, která je charakterizována intermitentními (přicházejícími a odcházejícími) epizodami kýchání, vodnatým výtokem z nosu a překrvením nosní sliznice. Jedná se o přecitlivělou reakci na podněty, jako je příliš suché ovzduší, látky znečišťující ovzduší, horká nebo kořeněná jídla, alkohol, silné emoce a některé léky. Lidé s vazomotorickou rýmou mohou být citliví na jakékoli částice v ovzduší, včetně pylů, prachu, plísní nebo zvířecí srsti, i když na ně nemají alergii. Viz také rýma.

Alergická reakce cytotoxického typu neboli imunopatologická reakce II. typu je jedním ze čtyř typů alergických reakcí, ale vyskytuje se velmi zřídka. V tomto případě se na antigen (vázaný na povrch buňky nebo vyskytující se na povrchu orgánu) naváže protilátka, díky níž pak imunitní systém cílovou buňku (označenou komplexem antigen-protilátka) zničí. Příkladem je situace, kdy se některé léky vážou na povrch krevních buněk. Na tyto léky (antigeny) se navážou protilátky a imunitní systém ničí krevní buňky vlastního těla. Při vyšetření krve se to může projevit např. poklesem počtu bílých krvinek (granulocytů) nebo krevních destiček (trombocytů). Viz také alergická reakce, cytotoxicita.

Alergická rinokonjunktivitida je alergicky podmíněná reakce přecitlivělosti v nose (alergická rýma) a ve spojivkách (alergická konjunktivitida). Viz také alergie, -itida.

Místní alergická reakce je alergická reakce, která se projevuje u osob alergických na hmyzí bodnutí. Zatímco u zdravých lidí vyvolá bodnutí hmyzem místní kožní reakci (svědění a zarudnutí kůže v okolí vpichu, které však během několika hodin zmizí), u alergiků je místní reakce mnohem většího rozsahu: rudý bolestivý otok se šíří do okolí a může přetrvávat i několik dní. Viz také alergická reakce, celková alergická reakce.

Celková alergická reakce je alergická reakce, která se může projevit u osob alergických na hmyzí bodnutí. Celková alergická reakce je vždy závažnější než místní alergická reakce. Projevuje se brzy po bodnutí, nejpozději do 15 minut. Postižený má kopřivku, oteklou kůži a sliznice, může zvracet, mít průjem, rýmu, ztížené dýchání až dušnost a může i ztratit vědomí. Viz také alergická reakce, místní alergická reakce.

Zobrazeno 1 až 10 z 16

Počet výsledků