Počet výsledků: 34

Otevřít filtraci

Zánět příušních žláz neboli parotitida může postihovat jednu nebo obě příušní žlázy. Existují různé příčiny zánětu příušních žláz, z nichž nejznámější je virus způsobující příušnice. Viz také zánět, příušní žlázy.

Skeneho žlázy (lat. glandulae vestibulares minores) jsou dvě exokrinní žlázy v oblasti poševní předsíně, které jsou umístěny poblíž ústí močové trubice. Skeneho žlázy vylučují mléčně zabarvenou tekutinu, zejména při orgasmu. Viz také žlázy, Bartholiniho žlázy.

Hlenové žlázy jsou exokrinní žlázy, které produkují hustý a lepkavý sekret – hlen. Existuje několik různých typů hlenových žláz, které se nacházejí na různých místech lidského těla. Viz také hlen, žlázy.

Zeisovy žlázy jsou mazové žlázy, které se nacházejí se na okrajích očních víček a promazávají řasy. Viz také žlázy.

Měchýřkové žlázy je jiný název pro semenné váčky. Viz také žlázy.

Endokrinní žlázy neboli žlázy s vnitřní sekrecí jsou žlázy, které nemají žádné vývody a jejich sekrety („výměšky“) se uvolňují přímo do krve. Sekrety endokrinních žláz označujeme jako hormony. Endokrinní žlázy společně tvoří endokrinní systém. Konkrétními příklady endokrinních žláz jsou šišinka, hypothalamus, hypofýza, brzlík, štítná žláza, příštitná tělíska, slinivka břišní či nadledviny. Viz také endokrinní, žlázy, exokrinní žlázy, sekrece, endokrinní systém.

Předstojná žláza je jiný název pro prostatu. Viz také žlázy.

Žlázy s vnější sekrecí je jiný název pro exokrinní žlázy. Viz také žlázy, sekrece.

Lalůčky prsní žlázy jsou miniaturní útvary, které jsou součástí mléčné žlázy uvnitř prsu, a v době kojení vytvářejí mateřské mléko. Z lalůčků prsní žlázy pak mlékovody odvádějí mateřské mléko do bradavky. Viz také mléčné žlázy.

Žlázové buňky jsou buňky, které produkují nějaký sekret („výměšek“). Vyskytují se například v žaludeční sliznici: zde produkují žaludeční šťávu, která mimo jiné obsahuje vnitřní faktor – látku nezbytnou pro vstřebávání vitaminu B12. Viz také žlázy, buňka.

Zobrazeno 1 až 10 z 34

Počet výsledků