růstové grafy

Růstové grafy neboli percentilové grafy umožňují porovnat růst dítěte s hodnotami běžnými v celé populaci. Křivky v grafu znázorňují tzv. percentily. Prostřední čára (znázorňující 50. percentil) bývá vyznačena nejsilněji. Polovina populace daného věku a pohlaví má hodnoty nižší (nebo stejné), než jaké vyznačuje 50. percentil, naopak 50 % dětí má hodnoty vyšší. Obdobně např. 90 % populace konkrétního věku má hodnoty stejné nebo nižší, než udává křivka 90. percentilu a jen 10 % má hodnoty vyšší. Čím jsou percentilové křivky vzdálenější od 50. percentilu, tím extrémnější a méně časté hodnoty značí.

Například u růstových grafů pro tělesnou výšku (u dívek nebo u chlapců):

  • O malém vzrůstu hovoříme tehdy, když je tělesná výška pod 3. percentilem (tzn. 97 % dívek nebo chlapců stejné věkové skupiny je vyšších).
  • O nadměrném vzrůstu hovoříme tehdy, když je tělesná výška nad 97. percentilem (tzn. 97 % dívek nebo chlapců stejné věkové skupiny je nižších).

Kompletní přehled růstových grafů je k dispozici na webu Státního zdravotního ústavu. Zde uvádíme pouze šest nejpoužívanějších: