vegetariánská strava

Vegetariánská strava vynechává z jídelníčku všechny nebo některé typy potravin živočišného původu. Vegetariáni obvykle mají poměrně zdravý životní styl – nekouří, sportují, konzumují hodně antioxidantů, vitaminu C, flavonoidů, nenasycených mastných kyselin, karotenoidů, pektinů a obecně vlákniny. Ve stravě mají méně nasycených mastných kyselin a cholesterolu. U vegetariánů bývá menší výskyt diabetu mellitu 2. typu, nižší hladina cholesterolu a méně častý výskyt hypertenze, obvykle jsou i štíhlejší (to však neznamená, že se nevyskytují obézní vegetariáni).

Pečlivě sestavený vegetariánský jídelníček, který je v souladu s potravinovou pyramidou, může zajistit zdravou, vyváženou stravu s dostatečným přísunem všech potřebných živin. S vynecháváním dalších a dalších skupin potravin se nicméně riziko nedostatečného příjmu některých živin zvyšuje. Jedná se zejména o omega-3 mastné kyseliny, vitamin B12, železo, vitamin D, vápník, jod, vitamin B2 a zinek.

Existují různé formy vegetariánské stravy. Vzájemně se liší tím, které potraviny nebo skupiny potravin člověk ve své stravě vynechává. Nejčastěji uváděné formy vegetariánství jsou přehledně shrnuty následující tabulce.

Tabulka: Porovnání vybraných forem vegetariánství a semivegetariánství
  rostliny mléčné výrobky vejce ryby a mořské plody drůbež ostatní druhy masa (hovězí, vepřové apod.)
vegetariánství laktoovovegetariánství ano ano ano ne ne ne
ovovegetariánství ano ne ano ne ne ne
laktovegetariánství ano ano ne ne ne ne
veganská strava ano ne ne ne ne ne
semivegetariánství flexitariánství ano ano ano někdy někdy někdy
pollotariánství ano někdy ano ne ano ne
pescetariánství ano někdy někdy ano ne ne

Viz také veganská strava a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz vegetarián.

Související příspěvky: