Artritida

Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě infekční a neinfekční artritidy. Pozornost je věnována zejména revmatoidní artritidě, která patří mezi nejčastější typy artritid. Dozvíte se také, že artritida se netýká pouze dospělých, ale může se objevit i u dětí, kdy hovoříme o tzv. juvenilní idiopatické artritidě.

Pokračujte na původní zdroj

Artritida

Více v kategorii Kosti, klouby, svaly, šlachy

Články na NZIP

 • Lymeská borrelióza

  Lymeská borrelióza (LB, někdy psáno i ve tvaru „lymská borelióza“) je onemocnění vyvolané bakteriemi komplexu Borrelia burgdorferi sensu lato ze skupiny spirochet, které se přenášejí na člověka po přisátí infikovaného klíštěte. Onemocnění může propuknout dny až měsíce od přisátí klíštěte a může probíhat týdny až měsíce (případně až roky) po infekci, v závislosti na stadiu onemocnění.

 • Dieta u kloubních onemocnění – úvod

  Význam diety u kloubních onemocnění je spíše přeceňován. Významná je pouze u dny (viz článek Dieta u dny a hyperurikemie). Artrózy mohou být například výraznější u pacientů v malnutrici (podvýživě). Prevencí a snad i léčbou artróz může být bílkovinná strava, ale její efekt na ústup artrotických obtíží je malý.

 • Revma Liga Česká republika, z.s. (RLČR)

  Hlavním cílem spolku RLČR je zlepšování životních podmínek osob trpících revmatickým onemocněním, včetně zajištění dostupnosti efektivní léčby a zvyšování povědomí o revmatických nemocech. Sdružování členů, jejich rodinných příslušníků, za účelem vzájemně prospěšných aktivit (rekondiční pobyty, cvičení, atd.), navazování spolupráce s odborníky z oboru zdravotnictví, sociálních služeb a pacientských organizací v ČR i v zahraničí, vydávání tištěných a elektronických publikací, správa webových stránek spolku.

 • Revmatická onemocnění

  Revmatická onemocnění jsou onemocnění pohybového aparátu, kloubů, páteře, šlach, svalů a vazů. Na rozdíl od tzv. degenerativních onemocnění, které přicházejí s věkem a opotřebováním pohybového aparátu (tzv. artróza), jsou revmatická onemocnění zánětlivého rázu a podstatně rychleji směřují k poruchám hybnosti a viditelným změnám na kloubech a páteři.

Doporučené zdroje