Umírání.cz

Informační, poradenský a diskusní portál Umírání.cz je provozován domácím hospicem Cesta domů. Smyslem portálu je sdílet zkušenosti zdravotníků, sociálních pracovníků, psychoterapeutů a duchovních s dalšími lidmi v celé republice, kteří se dostali do nelehké životní situace – jsou vážně nemocní, pečují o umírajícího nebo jim zemřel někdo blízký.

Pokračujte na původní zdroj

Umírání.cz

Více v kategorii Paliativní medicína

Články na NZIP

 • Adresář zařízení paliativní medicíny

  Najít nejbližší nebo nejvhodnější zařízení paliativní péče vám pomůže obsáhlý a pravidelně aktualizovaný online adresář. Pokud byste v něm nenašli, co hledáte, můžete zavolat do poradny pro pacienty, pečující a jejich blízké, a zeptat se. Je to zdarma.

 • Kdy je čas zvážit konzilium paliativního specialisty?

  Je to začarovaný kruh. Z výzkumů [1] víme, že většina lidí očekává, že kdyby jim bylo něco závažného, rozhovor o diagnóze a prognóze začne lékař. Víme také, že většina lékařů naopak očekává, že kdyby jejich pacient chtěl znát informace o povaze a závažnosti svého onemocnění, bude se aktivně ptát. Kdy je potřeba zpozornět, a začít se lékaře ptát na další prognózu onemocnění?

 • Co paliativní medicína je, a co není?

  Když se řekne „paliativní medicína“, mnoho lidí si matně představí, že to je dlouhodobá péče o velmi staré lidi. Ani někteří lékaři nemají jasnou představu, co vlastně může lékař dělat u pacienta s pokročilým nevyléčitelným onemocněním jiného, než si s ním povídat nebo ho držet za ruku. To jsou – naštěstí – představy bližší spíš telenovele než realitě. Co zmůže moderní medicína u těchto pacientů?

 • Jak mluvit o přáních týkajících se konce života?

  Výzkum, který v roce 2015 provedla společnost STEM/MARK a domácí hospic Cesta domů za podpory Ministerstva práce a sociálních věcí ukázal, že 70 % z nás už sice přemýšlelo o tom, jaké to bude, až se budeme vyrovnávat se závažným onemocněním, a dokonce i nad tím, jak bychom si představovali svůj závěr života. Paradoxní ovšem je, že zároveň 64 % z nás o svých přáních s nikým ze svých blízkých, natož třeba se svým praktickým lékařem, nikdy nemluvilo.