Očkování HIV pozitivních osob

Pro správně léčených pozitivních osob platí stejná pravidla jako pro očkování ostatních osob. Doporučuje se zejména očkování proti A+B a proti papilomavirovým . V případě cestování a potřeby aplikace živých je důležitá spolupráce s lékařem příslušného HIV centra a znalost aktuálního zdravotního stavu.

Zdroj: Chmelař J, Chlíbek R, Kosina P, Boštík P. Očkování pacientů s infekcí HIV. Vakcinologie 2018; 12(3): 99–102.

Pokračujte na původní zdroj

Očkování HIV pozitivních osob

Více v kategorii Očkování dospělých

Články na NZIP

 • Tuberkulóza (TBC)

  TBC je závažné infekční onemocnění, které může postihovat řadu orgánů, nejčastěji plíce. Na světě ročně na tuberkulózu umírá přibližně 1,3 milionu lidí. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje očkování proti TBC (tzv. kalmetizaci) co nejdříve po narození, nejpozději do 1 roku věku a pouze jednou dávkou vakcíny.

 • Pásový opar (herpes zoster)

  Pásový opar (herpes zoster) je kožní infekční onemocnění vyvolané herpetickým virem varicella zoster (VZV), způsobujícím rovněž plané neštovice. Po prodělaných planých neštovicích dochází následkem oslabení imunity, např. po fyzické námaze, při stresu nebo při onemocněních spojených s poruchou imunity (HIV, leukémie, lymfom) k aktivaci viru, který vyvolá onemocnění herpes zoster. Herpes zoster se projevuje bolestivou vyrážkou, která se obvykle vyvíjí na jedné straně těla, často na obličeji nebo trupu.

 • Život s HIV

  HIV

  Osoby infikované virem HIV stále neumíme vyléčit, avšak díky stále kvalitnější léčbě může člověk nakažený virem HIV žít plnohodnotný život. Nejdůležitější je včasné zjištění infekce. Řada lidí totiž nemá, třeba i několik let, vůbec žádné potíže a z tohoto důvodu nemají potřebu jít na test HIV a o své HIV pozitivitě se dozví později, někdy i v pokročilém stadiu AIDS, kdy je léčba obtížnější.

 • Dárcovství kostní dřeně

  Dárcovství kostní dřeně je dobrovolný čin. Své rozhodnutí stát se dárcem a být zařazen v registru dárců kostní dřeně můžete kdykoli bez udání důvodu odvolat.

Doporučené zdroje

 • Spalničky – kdy jste imunní vůči onemocnění? Nerozumíte laboratornímu nálezu?

  Spalničky jsou vysoce infekční virové onemocnění, proti kterému neexistuje specifická léčba, lze se však proti němu účinně chránit očkováním. Zhodnocením 3 371 vědeckých článků bylo prokázáno, že vakcína proti spalničkám je bezpečná, a že účinnost vakcíny v prevenci onemocnění je minimálně 95 %. Neprokázala se asociace mezi MMR vakcínou a autismem, astmatem, leukémií, Crohnovou chorobou ani demyelinizačním postižením.Souhrn aktuálních poznatků v prevenci onemocnění spalničkami v kontextu současné epidemiologické situace v ČR je k dispozici ke stažení jako dokument v PDF formátu.Chcete-li zjistit svůj imunitní stav, konkrétně vnímavost k nákaze spalničkami, využijte spádových (imunologických či mikrobiologických) laboratoří, které tato vyšetření rutinně provádějí.

  Přejít na externí zdroj