Invalidní důchod je dávka důchodového pojištění podmíněná dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem, tedy dávka, která souvisí s pojmem invalidita a na kterou má nárok pojištěnec při splnění podmínek stanovených zákonem. Od 1. 1. 2010 došlo k novému vymezení invalidity spočívající v zavedení tří stupňů invalidity namísto invalidity plné a invalidity částečné. Detailní popis výpočtu výše invalidního důchodu a další užitečné informace najdete na Portálu veřejné správy.
Více v kategorii Zdravotní postižení
Články na NZIP
-
Dávky a příspěvky, kam se obrátit
Potkala vás nepříznivá životní událost jako nemoc nebo těžký úraz? Pečujete o dítě, nemocného člena rodiny nebo starší rodiče? Víte, na co máte v těchto situacích nárok a kam se obrátit? Vyznat se ve složitém systému dávek není vždy jednoduché.
-
Práva a povinnosti pojištěnce
Jak je v rámci českého zdravotnictví definován pojištěnec, jaká jsou jeho práva a povinnosti? Odpovědi naleznete v následujících odstavcích.
-
EpiStop, z.s.
Zapsaný spolek EpiStop vytváří platformu pro setkávání, spolupráci a aktivní činnost všech skupin a osob, které mají vztah k lidem s epilepsií (pacientů, zástupců pacientských organizací, zdravotníků, odborných společností, sociálních poradců, úředníků státní správy, zástupců médií) s cílem zlepšit postavení těchto osob ve společnosti.
-
Odškodňování nemocí z povolání
Každý zaměstnavatel musí všechny své zaměstnance pojistit pro případ nemoci z povolání u České pojišťovny, a.s. nebo u Kooperativy, pojišťovny, a.s., jak nařizuje vyhláška č. 125/1993 Sb. [1] Zaměstnavatel má právo, aby za něho příslušná pojišťovna nahradila škodu, která vznikla zaměstnanci při nemoci z povolání, v rozsahu, v jakém za ni zaměstnavatel odpovídá podle zákoníku práce. Odškodňování nemocí z povolání upravují § 269-271 zákona č. 262/2006 Sb. (zákoníku práce) [2].
Doporučené zdroje
-
Oznámení důležitých změn zdravotní pojišťovně
Zaměstnavatelé, zaměstnanci i pojištěnci jsou povinni oznamovat zdravotní pojišťovně důležité změny, jako je zejm. nástup do zaměstnání či jeho ukončení, změna zdravotní pojišťovny, odchod do důchodu, změna trvalého bydliště apod. Detailní popis oznamovací povinnosti najdete na Portálu veřejné správy.
-
Nepříznivý zdravotní stav ve vztahu k sociálnímu zabezpečení
Fyzická osoba může požádat ze sociálního zabezpečení o dávky a výhody, které jsou podmíněny nepříznivým zdravotním stavem. Hlediska nepříznivosti zdravotního stavu (tzv. posudková kritéria) jsou přitom stanovena rozdílně v jednotlivých sociálních systémech, a to někdy i pro jednotlivé dávky či okruhy dávek. Detailní popis postupu při podání žádosti o dávku nebo výhodu ze sociálního zabezpečení najdete na Portálu veřejné správy.
-
Příspěvek na mobilitu
Příspěvek na mobilitu je jednou z dávek určených osobám se zdravotním postižením ke zmírnění sociálních důsledků jejich zdravotního postižení a k podpoře jejich sociálního začleňování. Výše příspěvku na mobilitu činí 400 Kč za kalendářní měsíc. Detailní popis postupu při podání žádosti o příspěvek na mobilitu najdete na Portálu veřejné správy.
-
Průkaz osoby se zdravotním postižením
Držitelé průkazu osoby se zdravotním postižením mohou v závislosti na symbolu uvedeném na průkazu uplatňovat širokou škálu benefitů, které jim garantují jednotlivé právní předpisy, popř. které jim nabízí soukromé subjekty zejména v oblasti služeb. Podle míry funkčního postižení pohyblivosti a orientace se určuje druh označení průkazu symbolem „TP“, „ZTP“ nebo „ZTP/P“. Detailní popis postupu při podání žádosti o průkaz osoby se zdravotním postižením najdete na Portálu veřejné správy.