Přeshraničním pracovníkem se rozumí osoba, která pracuje na území jednoho členského státu a na území jiného členského státu Evropské unie (EU) bydlí. Nárok na plnou zdravotní péči má přitom v obou státech. Typickým příkladem jsou Češi pracující v jiných zemích EU. Zdravotní pojištění odvádí přeshraniční pracovníci zpravidla v té zemi, kde vykonávají výdělečnou činnost. Detailní informace najdete na Portálu veřejné správy.
Více v kategorii Zdravotní pojištění
Články na NZIP
-
Zdravotnická záchranná služba – tísňová linka 155 nebo 112
Zdravotnickou záchrannou službu volejte vždy, pokud vás postihne, nebo jste svědky náhlého a neočekávaného zhoršení zdravotního stavu, těžkého úrazu nebo děje, který zřejmě bude mít za následek závažné poškození zdraví.
-
Bezpečnost a zdravotní nezávadnost potravinářských obalů, právní předpisy a úřední kontrola
Abychom se již od začátku ubírali správným směrem při navrhování a následně i při vlastním výrobě potravinářských obalů, je nezbytné správně porozumět tomu, co všechno musí tento obal splňovat, aby byl bezpečný a vhodný pro balení potravin a aby naopak neohrožoval zdraví spotřebitelů tím, že se z něj budou uvolňovat toxické chemické látky nebo v něm budou přítomny mikroorganismy, případně toxiny, produkované právě těmito mikroorganismy.
-
Práva a povinnosti pojištěnce
Jak je v rámci českého zdravotnictví definován pojištěnec, jaká jsou jeho práva a povinnosti? Odpovědi naleznete v následujících odstavcích.
-
Role zdravotních pojišťoven, s čím se na ně lze obrátit
Zdravotní pojišťovny jsou samostatnými právními subjekty, jejichž prvořadou rolí je provádění veřejného zdravotního pojištění, které lze velmi zjednodušeně popsat (jakkoli se jedná o velmi komplexní činnost) jako výběr pojistného od plátců pojistného, následovaný úhradou zdravotních služeb poskytovatelům zdravotních služeb (nemocnice, lékaři aj.).
Doporučené zdroje
-
Zdravotní pojištění českého občana v zemích EU, EHP a Švýcarsku (přechodný pobyt)
Při přechodném pobytu na území ostatních států EU, EHP a Švýcarska má občan (pojištěnec) České republiky nárok čerpat tzv. lékařsky nezbytnou zdravotní péči. Nezbytnou péčí se rozumí veškerá zdravotní péče, kterou vyžaduje zdravotní stav pojištěnce s přihlédnutím k předpokládané délce pobytu na území jiného státu EU, EHP a Švýcarska a charakteru poskytované péče. Musí být poskytnuta v takovém rozsahu, aby se pojištěnec nemusel vracet do země pojištění dříve, než původně zamýšlel. Detailní informace najdete na Portálu veřejné správy.
-
Zdravotní pojištění českého občana mimo území členských států EU, EHP či Švýcarska
V případě potřeby neodkladné zdravotní péče (např. úrazu), jejíž potřeba nastala během pobytu v cizině (mimo státy EU, EHP a Švýcarsko), nahradí zdravotní pojišťovna vynaložené náklady na tuto péči, avšak pouze do výše stanovené pro úhradu takové péče na území České republiky. Pojištěnec nebo zákonný zástupce pojištěnce (rodič, opatrovník, poručník) se s žádostí o náhradu těchto nákladů může obrátit na příslušnou zdravotní pojišťovnu. Detailní informace najdete na Portálu veřejné správy.
-
Odvod pojistného na veřejné zdravotní pojištění za OSVČ, která zahajuje SVČ
Jste-li osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), tzn. podnikatel, živnostník, umělec apod., vztahuje se na vás povinnost odvádět pojistné na veřejné zdravotní pojištění. Detailní popis odvodu pojistného pro OSVČ, která zahajuje samostatnou výdělečnou činnost (SVČ), najdete na Portálu veřejné správy.
-
Odvod pojistného na veřejné zdravotní pojištění za OSVČ
Jste-li osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), tzn. podnikatel, živnostník, umělec apod., vztahuje se na vás povinnost odvádět pojistné na veřejné zdravotní pojištění. Detailní popis odvodu pojistného pro OSVČ najdete na Portálu veřejné správy.