Jste-li zaměstnavatel, vztahuje se na vás povinnost odvádět část pojistného na veřejného zdravotního pojištění za své zaměstnance. Současně odvádíte i část pojistného, které je povinen hradit zaměstnanec, srážkou z jeho mzdy nebo platu, a to i bez souhlasu zaměstnance. Detailní popis odvodu pojistného za zaměstnance najdete na Portálu veřejné správy.
Více v kategorii Zdravotní pojištění
Články na NZIP
-
Role zdravotních pojišťoven, s čím se na ně lze obrátit
Zdravotní pojišťovny jsou samostatnými právními subjekty, jejichž prvořadou rolí je provádění veřejného zdravotního pojištění, které lze velmi zjednodušeně popsat (jakkoli se jedná o velmi komplexní činnost) jako výběr pojistného od plátců pojistného, následovaný úhradou zdravotních služeb poskytovatelům zdravotních služeb (nemocnice, lékaři aj.).
-
Veřejné zdravotní pojištění
V systému veřejného zdravotního pojištění jsou povinně zdravotně pojištěny všechny osoby, které mají trvalý pobyt na území České republiky, a osoby, které trvalý pobyt v České republice nemají, pokud jsou zaměstnanci zaměstnavatele, který má sídlo nebo trvalý pobyt na území České republiky. Povinné zdravotní pojištění v České republice vzniká dnem narození, jde-li o osobu s trvalým pobytem na území České republiky, nebo dnem, kdy se osoba bez trvalého pobytu stala zaměstnancem, nebo dnem získání trvalého pobytu.
-
Regulace alkoholu
Alkohol patří mezi tzv. legální drogy, tj. návykové látky, jejichž prodej není zákonem zakázán. Za stanovených podmínek ho lze vyrábět, prodávat, podávat, kupovat a konzumovat. V České republice je povoleno konzumovat alkohol až po dovršení 18 let. Prodejce nesmí nalévat alkoholické nápoje ani dospělým opilým osobám. Pod vlivem alkoholu je v ČR páchána významná část trestné činnosti (kolem 15 %).
-
Odškodňování nemocí z povolání
Každý zaměstnavatel musí všechny své zaměstnance pojistit pro případ nemoci z povolání u České pojišťovny, a.s. nebo u Kooperativy, pojišťovny, a.s., jak nařizuje vyhláška č. 125/1993 Sb. [1] Zaměstnavatel má právo, aby za něho příslušná pojišťovna nahradila škodu, která vznikla zaměstnanci při nemoci z povolání, v rozsahu, v jakém za ni zaměstnavatel odpovídá podle zákoníku práce. Odškodňování nemocí z povolání upravují § 269-271 zákona č. 262/2006 Sb. (zákoníku práce) [2].
Doporučené zdroje
-
Odvod pojistného na veřejné zdravotní pojištění za OSVČ
Jste-li osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), tzn. podnikatel, živnostník, umělec apod., vztahuje se na vás povinnost odvádět pojistné na veřejné zdravotní pojištění. Detailní popis odvodu pojistného pro OSVČ najdete na Portálu veřejné správy.
-
Odvod pojistného na veřejné zdravotní pojištění za OSVČ, která zahajuje SVČ
Jste-li osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), tzn. podnikatel, živnostník, umělec apod., vztahuje se na vás povinnost odvádět pojistné na veřejné zdravotní pojištění. Detailní popis odvodu pojistného pro OSVČ, která zahajuje samostatnou výdělečnou činnost (SVČ), najdete na Portálu veřejné správy.
-
Odvod pojistného na veřejné zdravotní pojištění za OSVČ, která je současně zaměstnancem (a SVČ není hlavním zdrojem příjmů)
Jste-li zároveň zaměstnanec i osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ, tzn. podnikatel, živnostník, umělec apod.), vztahuje se na vás povinnost odvádět pojistné na veřejné zdravotní pojištění. Detailní popis odvodu pojistného v této situaci najdete na Portálu veřejné správy.
-
Odvod pojistného na veřejné zdravotní pojištění za osobu bez zdanitelných příjmů
Za osobu bez zdanitelných příjmů je považována osoba, která má na území České republiky trvalý pobyt a která není pro účely odvodu pojistného na veřejné zdravotní pojištění považována za zaměstnance ani za osobu samostatně výdělečně činnou a není za ni plátcem pojistného stát. Detailní popis odvodu pojistného pro osobu bez zdanitelných příjmů najdete na Portálu veřejné správy.