Pokrytí cílové populace mamografickým screeningovým vyšetřením je jednou z mnoha sad otevřených dat, které v Katalogu otevřených dat Ministerstva zdravotnictví ČR zveřejňuje a pravidelně aktualizuje Ústav zdravotnických informací a statistiky České republiky (ÚZIS ČR). Cílovou populací jsou v tomto kontextu ženy ve věku 45–69 let. Pokrytí cílové populace screeningovým vyšetřením lze vypočítat jako podíl počtu žen vyšetřených alespoň jednou v určeném časovém intervalu (čitatel) a celkového počtu žen v cílové populaci (jmenovatel).
Více v kategorii Zhoubné nádory (rakovina)
Články na NZIP
-
Rakovina prsu: screeningový program
Program screeningu karcinomu prsu funguje v České republice již od roku 2002, ale až v roce 2014 (po zahájení adresného zvaní) se stal plošným a celopopulačním. Teprve od ledna 2014 tak lze hovořit o systematickém a standardizovaném programu screeningu karcinomu prsu. Nejspolehlivější metodou, jak odhalit zhoubný nádor prsu ve velmi časném stadiu, je mamografie. Mamografický screening zvyšuje šanci pacientek na úplné uzdravení i na přežití.
-
Screeningové programy
Screening neboli vyhledávání rizikových nemocí v populaci představuje velmi užitečný nástroj cílené prevence. Tento program je organizován Ministerstvem zdravotnictví ČR a příslušnými odborníky a každoročně u nás odhalí tisíce nádorových onemocnění, jejichž nositelé by jinak vůbec netušili, že nějaké onemocnění mají. Odhalíme díky tomu nádory, které se ve své počáteční fázi dají ještě velmi dobře léčit. A pacienti nemusí umírat.
-
Programy prevence (screeningu) zhoubných nádorů v ČR
Zhoubná nádorová onemocnění (rakovina) prsu, děložního hrdla a tlustého střeva a konečníku představují pro české muže a ženy stále závažný zdravotní problém, a to i přesto, že lze těmto onemocněním velmi dobře předcházet včasnou prevencí. V České republice jsou dostupná preventivní vyšetření pro odhalení těchto vážných onemocnění. Tato vyšetření, tzv. screening zhoubných nádorů, jsou poskytována zcela zdarma, jsou bezpečná, bezbolestná, prokazatelně umí zabránit mnoha zbytečným úmrtím na tato onemocnění a jsou plně podporována a doporučována českými i zahraničními odborníky.
-
COVID-19: otevřené datové sady pro širokou a odbornou veřejnost
Data o výskytu onemocnění COVID-19, provedených testech, diagnostikovaných případech, hospitalizovaných a vyléčených pacientech jsou sbírána v tzv. Informačním systému infekční nemoci (ISIN). Většina dat je publikována formou otevřených datových sad, které lze využít jak pro informování široké veřejnosti, tak i tvorby vlastních analýz či webových vizualizací a aplikací.
Doporučené zdroje
-
Zhoubné nádory hlavy a krku
Zdroje věnované rizikovým faktorům, projevům, diagnostice a léčbě nádorů hlavy a krku. Dozvíte se, které nádory řadíme do této skupiny, z jakého důvody jsou těžko rozpoznatelné, koho nejčastěji postihují a jak žijí lidé, kterým byl diagnostikován nádor v oblasti hlavy nebo krku.
-
Zhoubné nádory mozku a míchy
Zdroje věnované rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě nádorů mozku a míchy. V příspěvcích je vysvětlen rozdíl mezi zhoubným a nezhoubným či primárním a sekundárním nádorem mozku. Pozornost je také zaměřena na nejčastější typy nádorů, které postihují centrální nervovou soustavu.
-
Zhoubné nádory žaludku
Zdroje věnované příčině, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě rakoviny žaludku. Naleznete také užitečné rady, které se týkají péče, stravovacích návyků a úpravy jídelníčku po operaci žaludku.
-
Zhoubné nádory varlat
Zdroje věnované preventivnímu vyšetření varlat, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě rakoviny varlat.