Testování na COVID-19

Jaké jsou typy testů na a jak se od sebe liší? Nakolik jsou testy spolehlivé a co může ovlivnit kvalitu výsledku? Jakým způsobem probíhá odběr u jednotlivých typů testů? Co dělat v případě, že test vyjde pozitivní? Odpovědi a další informace, které se týkají daného tématu, naleznete v uvedených zdrojích.

Pokračujte na původní zdroj

Testování na COVID-19

Více v kategorii COVID-19

Články na NZIP

 • Alergie: diagnóza

  Diagnostika alergie slouží k identifikaci spouštěcích alergenů. Alergik by se pak měl snažit rozpoznaným alergenům vyhýbat, je-li to alespoň trochu možné. Mezi nejčastější alergeny se řadí prachoví roztoči, kočičí a psí srst, pyl a plísně. U určitých alergií, jako je např. alergie na pyl nebo na hmyzí bodnutí, existuje možnost specifické pokračovací léčby. Pacientům s prokázanou alergií může lékař vystavit průkaz alergika, kde jsou zaznamenány relevantní alergeny.

 • Alergie na plísně: diagnóza

  Vzhledem k tomu, že spory plísní jsou primárně vdechovány, příznaky se obvykle projevují v dýchacích cestách a jsou velmi podobné příznakům senné rýmy. Může se tak objevit vazomotorická rýma [1] nebo ucpaný nos, kašel, šimrání v nose až záchvaty kýchání, ale i svědění, zarudnutí a slzení očí. V závislosti na typu plísně se příznaky mohou objevovat celoročně (je-li zdroj alergenu převážně v interiéru) nebo sezónně (pokud se zdroj alergenu vyskytuje převážně venku).

 • Testování na HIV

  HIV

  HIV infekce může probíhat řadu let skrytě bez výraznějších projevů, které jsou typické pro ostatní sexuálně přenosná onemocnění. Infekci HIV může spolehlivě odhalit pouze HIV test.

Doporučené zdroje