Orphanet – portál o vzácných onemocněních

Nejen pro pacienty, kteří trpí některým z tisíců vzácných onemocnění, je nově v českém jazyce dostupný portál s mezinárodní databází Orphanet. Kromě popisu jednotlivých nemocí nabízí také informace o léčbě, adresář odborníků, lékařů, specializovaných center i a mnoho dalších informací. Cílem Orphanetu je poskytovat vysoce kvalitní informace o a zajistit rovný přístup ke znalostem všem zájemcům. 

Pokračujte na původní zdroj

Orphanet – portál o vzácných onemocněních

Více v kategorii Vzácná onemocnění

Články na NZIP

 • Novorozenecký screening

  Novorozenecký screening je aktivní a celoplošné (celostátní) vyhledávání chorob v jejich časném, preklinickém stadiu tak, aby se tyto choroby diagnostikovaly a léčily dříve, než se stačí projevit a způsobit dítěti nevratné poškození zdraví. Je založen na analýze suché kapky krve na filtračním papírku, tzv. novorozenecké screeningové kartičce. Krev se odebírá za definovaných podmínek všem novorozencům narozeným na území České republiky.

 • Chřipka: diagnóza a léčba

  „Pravá“ chřipka je mnohem závažnější onemocnění než tzv. chřipce podobné onemocnění (ILI). Ve většině případů sezónní probíhá chřipka bez komplikací. Ty se však ve vzácných případech mohou vyskytnout a některé z nich mohou být i život ohrožující (např. zápal plic). Chřipku je proto třeba brát vážně a při podezření na chřipku by měl být kontaktován lékař.

Doporučené zdroje

 • Rettův syndrom

  Zdroje věnované příčinám, projevům, průběhu, komplikacím a diagnostice Rettova syndromu. Nejsou opomenuty informace týkající se léčby, která se zaměřuje na příznaky onemocnění. Pozornost je dána také činnosti spolku Rett-Community či výchově a vzdělávání dětí s tímto syndromem.

  Přejít na externí zdroj
 • Praderův–Williho syndrom

  Zdroje věnované příčinám, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě projevů Praderova-Williho syndromu. Dozvíte se, z jakého důvodu mají lidé s touto diagnózou neustálý hlad, proč je této skutečnosti potřeba věnovat zvláštní pozornost a také, že existuje sdružení Praderova-Williho syndromu.

  Přejít na externí zdroj
 • Svalové dystrofie

  Zdroje věnované typům, příčinám, projevům, komplikacím, diagnostice a možnosti léčby svalové dystrofie. Dozvíte se, jak může fyzioterapie, rehabilitace či lázeňský pobyt příznivě ovlivnit průběh tohoto onemocnění. Najdete informace o činnosti Asociace muskulárních dystrofiků v ČR a seznámíte se s příběhy pacientů, kteří se utkávají s některou z forem svalové dystrofie.

  Přejít na externí zdroj