Na základě současných dat se ukazuje, že onemocnění COVID-19 probíhá u pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) obdobně jako u stejně starých zdravých osob, samotné onemocnění RS se tedy nezdá rizikovým faktorem. Zatím neexistuje dostatek informací ohledně efektu a možných nežádoucích účincích vakcín proti COVID-19 u pacientů s RS. Na základě toho, co víme o mechanismu účinku mRNA vakcín, se lze domnívat, že by neměly zhoršovat průběh RS ani vyprovokovat relaps nebo zabránit efektu účinnosti biologické léčby. Důležitý je zejména fakt, že žádná z dosud dostupných vakcín proti COVID-19 není „živá“ – to znamená, že neobsahují žádný virus schopný způsobit infekci.
Více v kategorii COVID-19
Články na NZIP
-
COVID-19: co víme o mRNA vakcínách?
Technologie mRNA je nová, ale ne neznámá: vědci se jejímu vývoji věnují posledních 30 let. Tato technologie byla již využita k přípravě vakcín nejen proti virům (např. viru chřipky, viru Zika, viru vztekliny a cytomegaloviru), ale i proti některým typům zhoubných nádorů.
-
COVID-19: možnosti prevence
Obecně rozlišujeme specifickou a nespecifickou prevenci infekčních onemocnění. Zásady nespecifické prevence, jsou-li důkladně dodržovány, mají potenciál zabránit šíření nejen koronaviru SARS-CoV-2, ale i mnoha dalším choroboplodným zárodkům. Specifická prevence spočívá většinou v očkování.
-
COVID-19: praktické informace k očkování
Očkování je jedním z nejúčinnějších prostředků k omezení vzniku a šíření nákazy v populaci. V minulosti se díky rozsáhlým očkovacím kampaním podařilo řadu infekčních onemocnění významně potlačit nebo zcela zlikvidovat (např. pravé neštovice, přenosná dětská obrna). To by bylo možné i v případě onemocnění COVID-19. Čím vyšší je procento očkované populace, tím nižší je počet osob, které se mohou nakazit a onemocnění šířit dál.
-
Ověřené informace o vakcínách proti COVID-19
Vakcíny proti COVID-19 brání vzniku onemocnění způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 tím, že vyvolávají imunitní odpověď proti tomuto viru. Bezpečné a účinné vakcíny proti COVID-19 jsou nutné k zajištění ochrany před tímto onemocněním, zvláště pak u zdravotnických pracovníků a ohrožených skupin obyvatelstva, jako jsou senioři či chronicky nemocní lidé.
Doporučené zdroje
-
Očkování proti COVID-19: informace pro onkologické pacienty a jejich blízké
Česká onkologická společnost ČLS JEP doporučuje onkologickým pacientům, aby se nechali naočkovat proti COVID-19. Používané vakcíny proti COVID-19 nepředstavují pro onkologické pacienty a jejich léčbu žádné zvláštní riziko.
-
Čtyři typy vakcín proti COVID-19
Existují čtyři základní typy vakcín proti COVID-19. Princip jejich fungování je stručně popsán na webu Akademie věd České republiky. První tři typy se mohou reálně dostat na náš trh nebo tu už jsou, zatímco u čtvrtého typu se nepředpokládá, že se v České republice objeví.
-
COVID-19: Centrální rezervační systém pro testování a očkování
Centrální rezervační systém poskytuje občanům přístup jak k rezervaci testu na COVID-19, tak k rezervaci termínu očkování proti SARS-CoV-2, a to z jediného místa (web MZ ČR).
-
COVID-19: antigenní testování
Od 4. do 18. prosince 2020 probíhá dobrovolné antigenní testování u pedagogických pracovníků. Od 18. prosince 2020 do 15. ledna 2021 probíhá dobrovolné antigenní testování obyvatel.