Pandemie COVID-19 má na svědomí 16,5 tisíce úmrtí v roce 2020

Celkový počet úmrtí za rok 2020 dosahuje 128,5 tisíce. O rok dříve to bylo 112,0 tisíc úmrtí. Proti roku 2019 by se tedy v roce 2020 jednalo o nárůst o 16,5 tisíce zemřelých lidí (meziroční nárůst o cca 14,6 %). Pro rok 2020 je z dosud dostupných dat odhadován pokles střední délky života při narození o 1,05 roku pro ženy a 1,24 roku pro muže. To je od konce druhé světové války u nás první pokles. Každá zemřelá osoba v souvislosti s onemocněním COVID-19 navíc přišla o možnost prožít 9,6 let života.

Více v kategorii COVID-19

Články na NZIP

 • COVID-19 a související epidemiologické pojmy

  V souvislosti s onemocněním COVID-19 se veřejnost stále častěji setkává s řadou epidemiologických pojmů, jako je incidence, prevalence či třeba letalita, jejichž význam vždy nemusí být jasný. V následujícím článku vám proto přinášíme vysvětlení těch nejčastějších.

 • COVID-19: Protiepidemický systém ČR (PES)

  Epidemiologickou situaci ohledně COVID-19 mapuje MZ ČR od listopadu 2020 pomocí rizikového skóre PES (Protiepidemický systém ČR). Kraje jsou řazeny do pěti úrovní, od kterých se odvíjejí příslušná protiepidemická opatření. Nový systém hodnocení přináší lepší čitelnost a předvídatelnost epidemiologického vývoje.

 • Příčina obezity

  „Jen mu to nechte, když mu to chutná.“ „Však on je ve vývinu, on z toho vyroste.“ „Jeho táta je taky robustnější, s tím přece nic nenadělá.“ Určitě znáte i spoustu dalších poznámek a rčení, jistě několikrát zazněla z úst vašich babiček a maminek, díky kterým si na návštěvě dáte bez výčitek další porci čokoládového dortu nebo třetí porci jahodových knedlíků.

 • Onemocnění aktuálně: spalničky

  Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění, u něhož je v posledních letech zaznamenána klesající proočkovanost populace a související nárůst nových hlášených případů. Webové stránky přinášejí informace o epidemiologii onemocnění aktuálních počtech nových případů na území ČR i v jednotlivých regionech.

Doporučené zdroje