Proč se testovat na COVID-19? Přehled testů, jak se na ně objednat a kolik stojí

Testování ještě dlouho bude jedním ze základních způsobů, jak zmírnit průběh pandemie nemoci COVID-19 a snížit šíření viru SARS-CoV-2, a to společně s očkováním a protiepidemickými opatřeními. Článek nabízí přehled testů a vysvětluje, na jakém principu fungují a k čemu jsou dobré. Čtenář se také dozví, jak se na testy objednat, kdo je hradí a kolik stojí.

Více v kategorii COVID-19

Články na NZIP

 • Pylové alergie: diagnóza

  Ke stanovení diagnózy na pylovou alergii existují různé metody. Už při zjišťování informací potřebných k bližší analýze pacientovy nemoci (anamnéza) lze zjistit mnohé o možném alergickém riziku. Indicie zprostředkovávají např. typické příznaky jako kašel v určitých obdobích nebo záněty očních spojivek.

 • Alergie: diagnóza

  Diagnostika alergie slouží k identifikaci spouštěcích alergenů. Alergik by se pak měl snažit rozpoznaným alergenům vyhýbat, je-li to alespoň trochu možné. Mezi nejčastější alergeny se řadí prachoví roztoči, kočičí a psí srst, pyl a plísně. U určitých alergií, jako je např. alergie na pyl nebo na hmyzí bodnutí, existuje možnost specifické pokračovací léčby. Pacientům s prokázanou alergií může lékař vystavit průkaz alergika, kde jsou zaznamenány relevantní alergeny.

 • Testování na HIV

  HIV

  HIV infekce může probíhat řadu let skrytě bez výraznějších projevů, které jsou typické pro ostatní sexuálně přenosná onemocnění. Infekci HIV může spolehlivě odhalit pouze HIV test.

 • Alergie na plísně: diagnóza

  Diagnóze alergie předchází podrobná anamnéza a různá vyšetření, jako je např. kožní test či odeslání vzorků do laboratoře. Při rozhovoru mezi lékařem a pacientem lze některé plísně jako alergeny vyloučit, jiné mohou být naopak zahrnuty do užšího výběru. Je důležité si uvědomit, kdy, kde a za jakých okolností se potíže vyskytují. Rozpoznání příznaků a nalezení spouštěče alergie může významně usnadnit deník, který si pacient vede.

Doporučené zdroje