První dávka vakcín proti nemoci COVID-19 byla přivezena do České republiky 26. prosince 2020. Jedná se o očkovací látku od společností BioNTech a Pfizer – a je to první mRNA vakcína, která by byla schválena pro široké použití. Co se bude dít v těle po očkování, vysvětlil ve vysílání ČT24 Daniel Stach z vědecké redakce.
Více v kategorii COVID-19
Články na NZIP
-
COVID-19: co víme o mRNA vakcínách?
Technologie mRNA je nová, ale ne neznámá: vědci se jejímu vývoji věnují posledních 30 let. Tato technologie byla již využita k přípravě vakcín nejen proti virům (např. viru chřipky, viru Zika, viru vztekliny a cytomegaloviru), ale i proti některým typům zhoubných nádorů.
-
COVID-19: možnosti prevence
Obecně rozlišujeme specifickou a nespecifickou prevenci infekčních onemocnění. Zásady nespecifické prevence, jsou-li důkladně dodržovány, mají potenciál zabránit šíření nejen koronaviru SARS-CoV-2, ale i mnoha dalším choroboplodným zárodkům. Specifická prevence spočívá většinou v očkování.
-
Rotavirové průjmy
Onemocnění způsobené rotaviry začíná náhle zvracením, během 24 hodin se přidává vodnatý průjem a horečka. Nejzávažnější průběh bývá u dětí do 5 let při prvním kontaktu s touto nákazou a u osob starších 65 let.
-
Invazivní meningokoková onemocnění (IMO)
Původcem onemocnění je bakterie Neiseseria meningitidis, k nákaze dochází nejčastěji vzdušnou cestou při bližším styku s nemocným nebo bezpříznakovým nosičem. Nejzávažnější jsou invazivní infekce – sepse, meningitidy, či jejich kombinace, které mohou postihnout jedince často z plného zdraví a mají velmi rychlý a fatální průběh.
Doporučené zdroje
-
Comirnaty přehledně: důležitá fakta o první podmínečně registrované vakcíně proti COVID-19 v EU
Comirnaty je vakcína sloužící jako prevence onemocnění způsobeného virem SARS-CoV-2 (onemocnění COVID-19) u osob ve věku od 16 let a starších. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vydal tiskovou zprávu, ve které odpovídá na nejčastější dotazy ohledně této mRNA vakcíny společností Pfizer/BioNTech.
-
Spalničky – kdy jste imunní vůči onemocnění? Nerozumíte laboratornímu nálezu?
Spalničky jsou vysoce infekční virové onemocnění, proti kterému neexistuje specifická léčba, lze se však proti němu účinně chránit očkováním. Zhodnocením 3 371 vědeckých článků bylo prokázáno, že vakcína proti spalničkám je bezpečná, a že účinnost vakcíny v prevenci onemocnění je minimálně 95 %. Neprokázala se asociace mezi MMR vakcínou a autismem, astmatem, leukémií, Crohnovou chorobou ani demyelinizačním postižením.Souhrn aktuálních poznatků v prevenci onemocnění spalničkami v kontextu současné epidemiologické situace v ČR je k dispozici ke stažení jako dokument v PDF formátu.Chcete-li zjistit svůj imunitní stav, konkrétně vnímavost k nákaze spalničkami, využijte spádových (imunologických či mikrobiologických) laboratoří, které tato vyšetření rutinně provádějí.
-
COVID-19: Centrální rezervační systém pro testování a očkování
Centrální rezervační systém poskytuje občanům přístup jak k rezervaci testu na COVID-19, tak k rezervaci termínu očkování proti SARS-CoV-2, a to z jediného místa (web MZ ČR).
-
COVID-19: antigenní testování
Od 4. do 18. prosince 2020 probíhá dobrovolné antigenní testování u pedagogických pracovníků. Od 18. prosince 2020 do 15. ledna 2021 probíhá dobrovolné antigenní testování obyvatel.