COVID-19: co se děje v těle po očkování proti koronaviru?

První dávka vakcín proti nemoci COVID-19 byla přivezena do České republiky 26. prosince 2020. Jedná se o očkovací látku od společností BioNTech a Pfizer – a je to první mRNA vakcína, která by byla schválena pro široké použití. Co se bude dít v těle po očkování, vysvětlil ve vysílání ČT24 Daniel Stach z vědecké redakce.

Více v kategorii COVID-19

Články na NZIP

  • COVID-19: co víme o mRNA vakcínách?

    Technologie mRNA je nová, ale ne neznámá: vědci se jejímu vývoji věnují posledních 30 let. Tato technologie byla již využita k přípravě vakcín nejen proti virům (např. viru chřipky, viru Zika, viru vztekliny a cytomegaloviru), ale i proti některým typům zhoubných nádorů.

  • COVID-19: možnosti prevence

    Obecně rozlišujeme specifickou a nespecifickou prevenci infekčních onemocnění. Zásady nespecifické prevence, jsou-li důkladně dodržovány, mají potenciál zabránit šíření nejen koronaviru SARS-CoV-2, ale i mnoha dalším choroboplodným zárodkům. Specifická prevence spočívá většinou v očkování.

  • Invazivní meningokoková onemocnění (IMO)

    Původcem onemocnění je bakterie Neiseseria meningitidis, k nákaze dochází nejčastěji vzdušnou cestou při bližším styku s nemocným nebo bezpříznakovým nosičem. Nejzávažnější jsou invazivní infekce – sepse, meningitidy, či jejich kombinace, které mohou postihnout jedince často z plného zdraví a mají velmi rychlý a fatální průběh.

Doporučené zdroje