Komáři patří mezi významné přenašeče infekcí. Přestože se na území České republiky případy onemocnění přenášených komáry vyskytují ojediněle, doporučuje se osobní ochranu proti komárům nepodceňovat.
Více v kategorii Infekční nemoci
Články na NZIP
-
Lymfedém: příčiny a příznaky
Lymfedém je onemocnění lymfatického systému, které, není-li léčeno, se stává chronickým a neustále se zhoršuje. Lymfatický systém odvádí z tkání přebytečné tekutiny (tkáňový mok). Je-li lymfatický systém poškozen, nemůže tekutinu odvádět a ta se pak hromadí v tkáních. To může vést k otokům – tzv. lymfedému – kdekoli v těle; nejčastěji se však tyto otoky vyskytují na pažích a na nohou.
-
Očkování potřebují i dospělí
Náš imunitní systém s přibývajícím věkem slábne a stáváme se tak náchylnější k infekčním onemocněním (například k pásovému oparu, pneumokokovým onemocněním). Některé očkovací látky neposkytují celoživotní ochranu (například očkovací látky proti chřipce, klíšťové encefalitidě, tetanu, záškrtu nebo černému kašli), proto je nutné očkování pravidelně opakovat.
-
Žlutá zimnice (febris flava)
Žlutá zimnice (lat. febris flava) je zoonotické onemocnění způsobené virem z čeledi Flaviviridae. Virus se vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Jižní Ameriky a Afriky. Virus je přenášen na lidi, opice nebo primáty poštípáním infikovanými komáry rodu Aedes nebo Haemagogus. Virus na člověka přenášejí pouze samičky komárů. Komáři se infikují sáním na infikovaných lidech, opicích nebo primátech.
-
Japonská encefalitida
Japonská encefalitida je závažné virové onemocnění přenášené komáry v některých částech Asie a západního Pacifiku. Jedná se o závažné onemocnění: kauzální léčba neexistuje, má vysokou úmrtnost a vyléčení si často odnášejí do života těžké neurologické následky.
Doporučené zdroje
-
Tetanus
Zdroje věnované původci, prevenci, nákaze, příznakům, diagnostice a léčbě tetanu. Kde všude se může vyskytnout bakterie vyvolávající tetanus a jakým způsobem se dostane do lidského těla? Kdy je nutné vyhledat odbornou pomoc? Odpovědi na tyto otázky a další informace o tetanu najdete v uvedených příspěvcích.
-
Doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP pro očkování proti invazivním meningokokovým onemocněním
Meningokoková onemocnění patří mezi závažná přenosná infekční onemocnění, která jsou vyvolána bakterií Neiserria meningitidis. Doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP z 15. ledna 2018 je dostupné v české i v anglické verzi.
-
Klíšťová encefalitida
Zdroje věnované prevenci, přenašeči, příznakům, komplikacím a diagnostice klíšťové encefalitidy, správnému způsobu odstranění klíštěte a laboratornímu vyšetření infekčnosti klíšťat.
-
Tuberkulóza
Zdroje věnované původci, prevenci, cestě přenosu, příznakům, diagnostice a léčbě tuberkulózy (dříve souchotiny). Dozvíte se, jestli má význam se nechat očkovat, proti tomuto infekčnímu onemocnění a jaký je jeho výskyt v České republice. Naleznete také zajímavosti, které se týkají historie onemocnění tuberkulózou.