Závrať (vertigo)

Co je závrať, proč k ní dochází a jaké jsou její projevy? Čím bývá závrať zpravidla doprovázena a na které závažnější zdravotní problémy může poukazovat? Kdy je třeba vyhledat lékaře a jaké jsou možnosti léčby? Otázky na tyto odpovědi a další informace, které se týkají točení hlavy najdete v uvedených příspěvcích.

Pokračujte na původní zdroj

Závrať (vertigo)

Související témata:


Více v kategorii Mozek a nervy

Články na NZIP

 • Co paliativní medicína je, a co není?

  Když se řekne „paliativní medicína“, mnoho lidí si matně představí, že to je dlouhodobá péče o velmi staré lidi. Ani někteří lékaři nemají jasnou představu, co vlastně může lékař dělat u pacienta s pokročilým nevyléčitelným onemocněním jiného, než si s ním povídat nebo ho držet za ruku. To jsou – naštěstí – představy bližší spíš telenovele než realitě. Co zmůže moderní medicína u těchto pacientů?

 • Kde se s paliativní medicínou potkáte?

  Odborníky na paliativní medicínu už dávno nenajdete pouze v lůžkovém hospici (i když tam jsou samozřejmě nejdůležitější profesí). S profesionály, kteří si paliativní péči zvolili za svou specializaci, a s postupy paliativní medicíny, se dnes již potkáte na mnoha pracovištích. Kde jsou, jaké jsou mezi nimi rozdíly, co od nich může pacient očekávat, kdo k nim může napsat doporučení, kolik to stojí?

 • Cévní mozková příhoda u žen

  U žen se CMP většinou vyskytuje ve vyšším věku než u mužů: průměrný věk výskytu CMP je u žen 74 let, u mužů 69 let. Cévní mozkové příhody u žen jsou nicméně často závažnější než u mužů a mnohem častěji je u nich příčinou srdeční arytmie. Cévní mozková příhoda se navíc někdy u žen projevuje jinak než u mužů. U žen může vykazovat netypické příznaky, proto pacientka či její okolí hned nepomýšlí na CMP a důsledkem je ztráta drahocenného času.

 • Pády v nemocnici

  Pády pacientů znamenají bohužel časté komplikace hospitalizace. Jaké jsou nejčastější příčiny pádů v nemocnici?

Doporučené zdroje

 • Parkinsonova nemoc

  Zdroje věnované příčinám, rizikovým faktorům, projevům, diagnostice a léčbě Parkinsonovy nemoci. Zjistíte, jakým způsobem je možné ovlivnit průběh nemoci a jaké terapeutické metody pomáhají zvládat toto onemocnění.

  Přejít na externí zdroj
 • Roztroušená skleróza

  Zdroje věnované příčinám, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě roztroušené sklerózy. Dozvíte se, jak žijí lidé, u kterých byla tato nemoc diagnostikovaná a také, že tato diagnóza nemusí nutně znamenat konec aktivního života.

  Přejít na externí zdroj
 • Syndrom karpálního tunelu

  Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě syndromu karpálního tunelu. Kde se nachází karpální tunel a jaká je jeho stavba? Kteří lidé tímto syndromem trpí, kdy je možné jej klasifikovat jako nemoc z povolání a jaký režim je doporučován po operaci karpálního tunelu? Nejen těmito otázkami se zabývají uvedené příspěvky.

  Přejít na externí zdroj
 • Narkolepsie

  Zdroje věnované popisu, příčinám, příznakům, diagnostice a léčbě narkolepsie. Dozvíte se, proč potřebuje člověk spát, zda je odpolední spánek prospěšný a jak by měl vypadat správný spánkový režim nebo na koho se obrátit v případě, že spíte nepřiměřeně dlouho. Informace o poruchách spánku naleznete v uvedených příspěvcích.

  Přejít na externí zdroj