Závrať (vertigo)

Co je závrať, proč k ní dochází a jaké jsou její projevy? Čím bývá závrať zpravidla doprovázena a na které závažnější zdravotní problémy může poukazovat? Kdy je třeba vyhledat lékaře a jaké jsou možnosti léčby? Otázky na tyto odpovědi a další informace, které se týkají točení hlavy najdete v uvedených příspěvcích.

Pokračujte na původní zdroj

Závrať (vertigo)

Více v kategorii Mozek a nervy

Články na NZIP

 • Kde se s paliativní medicínou potkáte?

  Odborníky na paliativní medicínu už dávno nenajdete pouze v lůžkovém hospici (i když tam jsou samozřejmě nejdůležitější profesí). S profesionály, kteří si paliativní péči zvolili za svou specializaci, a s postupy paliativní medicíny, se dnes již potkáte na mnoha pracovištích. Kde jsou, jaké jsou mezi nimi rozdíly, co od nich může pacient očekávat, kdo k nim může napsat doporučení, kolik to stojí?

 • Cévní mozková příhoda u žen

  U žen se CMP většinou vyskytuje ve vyšším věku než u mužů: průměrný věk výskytu CMP je u žen 74 let, u mužů 69 let. Cévní mozkové příhody u žen jsou nicméně často závažnější než u mužů a mnohem častěji je u nich příčinou srdeční arytmie. Cévní mozková příhoda se navíc někdy u žen projevuje jinak než u mužů: CMP u žen může mít netypické příznaky, proto postižená žena či její okolí hned nepomýšlí na CMP – a důsledkem toho je ztráta drahocenného času.

 • Co paliativní medicína je, a co není?

  Když se řekne „paliativní medicína“, mnoho lidí si matně představí, že to je dlouhodobá péče o velmi staré lidi. Ani někteří lékaři nemají jasnou představu, co vlastně může lékař dělat u pacienta s pokročilým nevyléčitelným onemocněním jiného, než si s ním povídat nebo ho držet za ruku. To jsou – naštěstí – představy bližší spíš telenovele než realitě. Co zmůže moderní medicína u těchto pacientů?

 • Pády v nemocnici

  Pády pacientů znamenají bohužel časté komplikace hospitalizace. Jaké jsou nejčastější příčiny pádů v nemocnici?

Doporučené zdroje

 • Meningitida

  Zdroje věnované původci, prevenci, příznakům, nákaze, komplikacím, diagnostice a léčbě meningitidy (zánět mozkových blan). Dozvíte se, kterým příznakům je třeba věnovat zvýšenou pozornost, proč je nutné co nejdříve v případě potvrzení diagnozy zahájit léčbu a jakou věkovou skupinu nejčastěji postihuje toto onemocnění.

  Přejít na externí zdroj
 • Roztroušená skleróza

  Zdroje věnované příčinám, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě roztroušené sklerózy. Dozvíte se, jak žijí lidé, u kterých byla tato nemoc diagnostikovaná a také, že tato diagnóza nemusí nutně znamenat konec aktivního života.

  Přejít na externí zdroj
 • Mozková mrtvice

  Zdroje věnované prevenci, příčinám, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice, léčbě a následkům mrtvice. Najdete informace, jakým způsobem se postupuje a podává první pomoc v případě podezření na mrtvici. Také se dozvíte, jak probíhá rehabilitace po prodělané mrtvici.

  Přejít na externí zdroj
 • Syndrom karpálního tunelu

  Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě syndromu karpálního tunelu. Kde se nachází karpální tunel a jaká je jeho stavba? Kteří lidé tímto syndromem trpí, kdy je možné jej klasifikovat jako nemoc z povolání a jaký režim je doporučován po operaci karpálního tunelu? Nejen těmito otázkami se zabývají uvedené příspěvky.

  Přejít na externí zdroj