Zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida)

Co je zánět dutin, proč k němu dochází a jak se projevuje? V čem spočívá prevence tohoto nepříjemnému onemocnění? Kdy je nutné vyhledat lékaře a jak se uvedený zánět léčí? Kde se nacházejí vedlejší dutiny nosní a jakou plní funkci? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají zánětu dutin naleznete v příspěvcích.

Pokračujte na původní zdroj

Zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida)

Více v kategorii Ušní, nosní a krční (ORL)

Články na NZIP

  • Zápach z úst (halitóza)

    Zápach z úst (halitóza, lat. foetor ex ore) je sice nepříjemný, ale většinou neškodný. Jakmile je odhalena příčina zápachu, lze ji většinou poměrně snadno odstranit. Člověk trpící zápachem z úst by se nejprve měl obrátit na svého zubního lékaře. Diagnostika zápachu z úst se provádí buď čichem (organolepticky) nebo pomocí přístrojů (např. prostřednictvím tzv. halimetru). Léčba zápachu z úst se odvíjí od jeho příčiny. Jejím cílem je většinou odstranění bakterií způsobujících zápach, které se nacházejí v ústní dutině.

  • Ústní dutina a jazyk

    Ústní dutina, společně se zuby a jazykem, které se v ní nacházejí, plní řadu důležitých úkolů. Tvoří začátek trávicího traktu a umožňuje jednak prvotní rozmělnění a zpracování potravy, jednak posun rozkousaných soust do jícnu. Kromě toho se výraznou měrou podílí na tvorbě řeči a na komunikaci obecně.

  • Rýma

    Rýma je zánětlivé onemocnění sliznice nosní dutiny. Sliznici oslabenou nachlazením, výkyvy teplot, stavem ovzduší nebo stresem napadnou viry, případně později bakterie. Zánět způsobí zduření a překrvení sliznice, která pak omezuje průchodnost nosu a projevuje se výtokem, který může být vodnatý, hlenohnisavý nebo hnisavý. Rýmu může provázet kašel nebo další příznaky infekce horních dýchacích cest.

Doporučené zdroje