Toxoplazmóza

Zdroje věnované původci, způsobu nákazy, příznakům a diagnostice toxoplazmózy a také rizikům, které představuje toto onemocnění v těhotenství.

Pokračujte na původní zdroj

Toxoplazmóza

Více v kategorii Infekční nemoci

Články na NZIP

 • Nemoc z kočičího škrábnutí (bartonelóza)

  Bartonelóza je nakažlivé onemocnění způsobené bakterií Bartonella henselae, přenášené na zvířata blechami. Bakterie přežívá v trusu blechy. Ve chvílích, kdy zablešená kočka pečuje o svoji srst, se její drápy infikují bleším trusem. Pokud taková kočka někoho škrábne, bakterie z jejích drápů pronikají do těla.

 • Chagasova nemoc

  Chagasova choroba je onemocnění vyskytující se téměř výlučně v kontinentální části Latinské Ameriky. Nejčastěji se přenáší krev sajícími plošticemi, ve kterých jsou přítomny trypanozomy, konkrétně druh Trypanosoma cruzi. V důsledku častějšího cestování se v poslední době objevuje i v USA a v Evropě. Miliony lidí trpících touto nemocí (včetně těch, kteří se nakazili před desítkami let) o ní vůbec nevědí a tudíž se nikde neléčí. Neléčená Chagasova choroba se ovšem může během času rozvinout a smrtelně poškodit srdce, nervovou soustavu a trávící systém.

 • Chřipka

  Chřipka je časté virové onemocnění dýchacího systému, které v zimních měsících způsobuje každoroční epidemie. Jedná se o relativně závažnou infekci, která v ČR každoročně způsobí onemocnění statisíců až jednoho milionů obyvatel, a souvisí s ní v průměru téměř dva tisíce úmrtí.

 • Infekce vyvolané Bacillus cereus

  Bacillus cereus je všudypřítomná (ubikvitérní) bakterie vytvářející spóry a dlouhodobě přežívající v prostředí, a je běžnou součástí střevní mikroflóry. Toxiny B. cereus vyvolávají kromě otravy jídlem, lokální a systémové infekce. Mezi hlavní popsané stavy patří enterotoxikóza, která vzniká požitím kontaminovaných potravin, ve kterých se B. cereus množí a produkuje toxiny zodpovědné za klinické příznaky.

Doporučené zdroje