Syndrom polycystických ovarií

Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě polycystických ovarií (vaječníků). V příspěvcích je vysvětleno, jak vypadají a fungují vaječníky a jaké změny nastávají v těle ženy v případě syndromu polycystických ovárií. Dále se můžete dozvědět, jakým způsobem spolu souvisí zmíněný syndrom, obezita a cukrovka 2. typu.

Pokračujte na původní zdroj

Syndrom polycystických ovarií

Články na NZIP

  • Poruchy menstruačního cyklu

    Období od prvního dne menstruačního krvácení do posledního dne před dalším menstruačním krvácením se označuje jako cyklus. Menstruace začíná u většiny dívek mezi 12. a 15. rokem života. Menstruační krvácení trvá přibližně pět až sedm dní a nejsilnější je obvykle druhý den. Menstruační cyklus se za normálních okolností u dospělé ženy opakuje každých 25 až 35 dní. Přesná délka cyklu se liší u jednotlivých žen. Ani u jedné ženy však není délka cyklu pokaždé stejná.

  • Syndrom polycystických ovarií (PCOS)

    Syndrom polycystických ovarií (PCOS) je nejčastější hormonální poruchou u žen. Klinický obraz je různorodý. První obtíže se obvykle objevují již v pubertě, i když u většiny žen se typické příznaky rozvinou teprve později. Včasné stanovení diagnózy a zahájení léčby je nezbytné proto, aby se zabránilo pozdějším následkům. PCOS je často příčinou nemožnosti mít děti.

  • Zánět vaječníků a zánět vejcovodů: co to je?

    Záněty vejcovodů (tube) a zánět vaječníků (ovaria) se často vyskytují současně a bilaterálně a označují se jako adnexitida. Často může být současně zánětem postiženo také endometrium nebo pobřišnice. Pokud k tomu dojde, hovoříme o hlubokém pánevním zánětu. Adnexitida i hluboký pánevní zánět by měly být léčeny co nejdříve, neboť by mohlo nastat několik komplikací (např. nemožnost mít dítě). Někdy je však pozorován průběh bez příznaků nebo volný průběh. I přesto může dojít k negativním důsledkům.

Doporučené zdroje