Poruchy srdečního rytmu (arytmie)

Zdroje věnované příčinám, diagnostice, projevům a léčbě srdeční arytmie. Dozvíte se, z jakého důvodu dochází k poruchám srdečního rytmu, pro koho představují tyto poruchy zdravotní riziko a jaké typy srdečních arytmií se rozlišují.

Pokračujte na původní zdroj

Poruchy srdečního rytmu (arytmie)

Více v kategorii Srdce, krevní oběh a cévy

Články na NZIP

 • Poruchy srdečního rytmu: příznaky a diagnóza

  Poruchy srdečního rytmu mohou mít nejrůznější příčiny: od neškodných, jako jsou únava nebo konzumace kávy, až po závažná onemocnění. Arytmie často zůstávají po léta nepovšimnuty, ale u některých pacientů mohou způsobovat různé příznaky. Diagnóza se stanovuje na základě těchto příznaků a je nutné potvrdit ji dalšími vyšetřeními.

 • Poruchy srdečního rytmu: léčba

  V případě srdečních arytmií je zásadní, aby byla adekvátně léčena základní nebo doprovodná onemocnění – zejména jiná srdeční onemocnění a vysoký krevní tlak. Dále se používají antiarytmika a specializované přístroje, které vytvářejí elektrické výboje.

 • Arytmogenní kardiomyopatie (pravé komory)

  U arytmogenní kardiomyopatie (ACM) dochází k dědičnému ukládání pojivové tkáně a tuku ve svalech srdeční komory. Nejčastěji je postižena pravá komora, ale často jsou postiženy obě komory. V některých případech může být postižena pouze levá komora, proto se v současnosti termín arytmogenní kardiomyopatie pravé komory již považuje spíše za podjednotku arytmogenní kardiomyopatie.

 • Poruchy srdečního rytmu: časté formy

  Srdeční arytmie mohou být neškodné, ale mohou být i příznakem jiného onemocnění. Těžké formy pak mohou, pokud nejsou léčeny, vést ke vzniku nebo zhoršení srdečního selhání, zvýšit riziko cévní mozkové příhody a srdeční zástavy. Existuje několik typů srdečních arytmií a jejich klasifikací.

Doporučené zdroje

 • Embolie a trombóza

  Zdroje věnované prevenci, rizikovým faktorům, příčinám, příznakům, diagnostice a léčbě žilní trombózy a plicní embolie. Jakým způsobem spolu souvisí žilní trombóza a plicní embolie? Proč může dojít při cestování k žilní trombóze a jak se můžete před ní chránit? Odpovědi na tyto a další otázky týkající se trombo-embolické nemoci, se dozvíte z uvedených příspěvků.

  Přejít na externí zdroj
 • Infarkt

  Zdroje věnované prevenci, příčinám, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě infarktu myokardu, dále pak rehabilitaci a životosprávě po prodělaném infarktu. Dozvíte se, jak postupovat při podezření, že u vás nebo u osoby nacházející se ve vaší blízkosti došlo k infarktu, včetně video-instruktáže první pomoci.

  Přejít na externí zdroj
 • Lymfedém

  Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě lymfedému. Kde se nejčastěji vyskytuje a která onemocnění může doprovázet lymfatický otok či jaké mohou být jeho komplikace? Jaký význam má při uvedených potížích lymfodrenáž, rehabilitace nebo tejpování? Odpovědi na tyto otázky naleznete v uvedených příspěvcích.

  Přejít na externí zdroj