Zdroje věnované preventivnímu vyšetření varlat, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě rakoviny varlat.
Více v kategorii Nádorová onemocnění
Články na NZIP
-
Zvětšení prsních žláz u mužů (gynekomastie)
Gynekomastie znamená nezhoubné zvětšení mléčných žláz u mužů. Může se vyskytovat na jedné nebo na obou stranách, a být bolestivé či nebolestivé. Fyziologicky se vyskytuje ihned po narození, během puberty a ve vyšším věku. Patogenní formy jsou často podmíněny hormonálními poruchami, užíváním léků, nebo jinými základními onemocněními (nadváha, cirhóza jater). Pravá gynekomastie se odlišuje od pseudogynekomastie. Ta se vyznačuje zvýšeným obsahem tuku bez zvětšení prsní žlázy a vyskytuje se nejčastěji u mužů s nadváhou, ale může být způsobena i nezhoubným nádorem.
-
Nedostatek testosteronu u mužů
Pohlavní hormon testosteron je důležitý pro normální vývoj u mužů a pro zdravý organismus. Testosteron mimo jiné ovlivňuje reprodukční schopnost, sexuální funkce, růst svalů, hustotu kostí a reguluje metabolismus tuků. Například v embryonálním stadiu řídí testosteron vznik mužských pohlavních orgánů. V pubertě začnou hormony aktivovat tvorbu spermií a zvyšovat produkci testosteronu. To má za následek rozvoj sekundárních mužských znaků (např. hluboký hlas, ochlupení obličeje, svalovou hmotu, velikost kostí atd.), a dochází k pohlavní zralosti.
-
Zánět varlat (orchitida)
Zánět varlat je poměrně vzácné onemocnění, které může postihnout jedno, nebo vzácněji také obě varlata. Typickým příznakem jsou bolestivá a oteklá varlata. Příčinou zánětu varlat je řada nejrůznějších faktorů, jako jsou infekce (např. příušnice), nebo lokální zranění a chirurgické zákroky. Diagnostika se provádí vyšetřením postiženého varlete, které je následováno různými dalšími testy. Léčba závisí na konkrétní příčině zánětu varlat.
-
Příušnice
Příušnice jsou virové onemocnění způsobené virem příušnic. Onemocnění je vysoce nakažlivé a šíří se vzdušnou cestou z osoby na osobu prostřednictvím kapének, které vznikají při mluvení, kašlání a kýchání nemocného jedince nebo kontaktem s kontaminovanými předměty.
Doporučené zdroje
-
Zhoubné nádory mozku a míchy
Zdroje věnované rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě nádorů mozku a míchy. V příspěvcích je vysvětlen rozdíl mezi zhoubným a nezhoubným či primárním a sekundárním nádorem mozku. Pozornost je také zaměřena na nejčastější typy nádorů, které postihují centrální nervovou soustavu.
-
Zhoubné nádory ledvin
Zdroje věnované nezhoubným a zhoubným nádorům ledvin, zejména zhoubnému adenokarcinomu ledviny, prevenci, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě nádorů ledvin.
-
Leukemie
Zdroje věnované vzniku, rizikovým faktorům, příznakům, průběhu, diagnostice a léčbě leukemie u dětských i dospělých pacientů. Najdete rovněž informace, které se týkají cílené léčby v hematologii a transplantace kostní dřeně.
-
Hodgkinův lymfom
Zdroje věnované příznakům, diagnostice a léčbě Hodgkinovy nemoci (Hodgkinův lymfom). Dozvíte se, z čeho se skládá a k čemu slouží lymfatický systém, jakým způsobem funguje LYMFOM HELP a také najdete příběhy lidí, kterým byla diagnostikována tato nemoc.