Zhoubné nádory vaječníků a vejcovodů

Zdroje věnované rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě rakoviny vaječníků a vejcovodů. Můžete se dozvědět, jakou stavbu a funkci mají vaječníky nebo jaké typy nádorů vaječníků a stadia onemocnění se rozlišují.

Pokračujte na původní zdroj

Zhoubné nádory vaječníků a vejcovodů

Více v kategorii Nádorová onemocnění

Články na NZIP

 • Odstranění dělohy (hysterektomie)

  Odstranění dělohy (hysterektomie) může být prováděno při různých rakovinných onemocněních, předstupních rakoviny dělohy, resp. děložního čípku, jakož i nezhoubných onemocnění dělohy. Provádí se ale jen tehdy, když už neexistují žádné další možnosti léčby, resp. když se u těchto stavů dá očekávat horší výsledek léčby. Operujícímu gynekologovi jsou přitom k dispozici různé operační techniky. Odstranění dělohy může mít dalekosáhlé důsledky pro tělesné a duševní zdraví ženy. Rozhodnutí k této operaci je proto – mimo nouzové situace – vždy učiněno vždy společně lékařem a pacientem.

 • Menstruace a antikoncepce

  Jako menstruaci, menses či měsíčky označujeme měsíční krvácení, při kterém se u ženy odlučuje děložní sliznice a odchází z těla pryč. Nástup menstruačního krvácení odpradávna značí, že se dívka stává ženou.

 • Přechod: tělesné a hormonální změny

  V průběhu plodných let života ženy (od nástupu první menstruace do počátku menopauzy) produkují vaječníky hormony estrogen a progesteron. Oba pohlavní hormony připravují tělo na možné těhotenství. Na začátku přechodu snižují vaječníky postupně produkci hormonů a dochází k hormonálním výkyvům. Menopauza nastává tehdy, když vaječníky zcela přestanou produkovat hormony.

 • Endometrióza: léčba

  V současné době neexistuje žádná léčba, která by vedla k úplnému vyléčení endometriózy. Pro přizpůsobení léčby individuálním potřebám ženy je rozhodující, zda jsou na prvním místě silné bolesti, nenaplněná touha po dítěti nebo kombinace obou faktorů.

Doporučené zdroje