Zhoubné nádory děložního čípku

Zdroje věnované prevenci, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě rakoviny děložního čípku. V příspěvcích naleznete informace, které se týkají programu screeningu karcinomu děložního hrdla nebo se dozvíte, jaká je souvislost mezi rakovinou děložního čípku a nákazou papilomaviry.

Pokračujte na původní zdroj

Zhoubné nádory děložního čípku

Více v kategorii Nádorová onemocnění

Články na NZIP

  • Odstranění dělohy (hysterektomie)

    Odstranění dělohy (hysterektomie) může být prováděno při různých rakovinných onemocněních, předstupních rakoviny dělohy, resp. děložního čípku, jakož i nezhoubných onemocnění dělohy. Provádí se ale jen tehdy, když už neexistují žádné další možnosti léčby, resp. když se u těchto stavů dá očekávat horší výsledek léčby. Operujícímu gynekologovi jsou přitom k dispozici různé operační techniky. Odstranění dělohy může mít dalekosáhlé důsledky pro tělesné a duševní zdraví ženy. Rozhodnutí k této operaci je proto – mimo nouzové situace – vždy učiněno vždy společně lékařem a pacientem.

  • Infekce lidskými papilomaviry (HPV)

    Lidský papilomavirus (zkratka HPV pochází z anglického názvu human papillomavirus) je nejčastější pohlavně přenosnou infekcí. Většina sexuálně aktivních mužů a žen se v průběhu svého života s virem setká. HPV mohou způsobit genitální bradavice ale i zhoubné nádory – nejčastěji rakovinu děložního čípku, ale také rakovinu zevních rodidel (vulvy), pochvy (vaginy), penisu, análního otvoru a nádory v oblasti hlavy a krku.

  • Programy prevence (screeningu) zhoubných nádorů v ČR

    Zhoubná nádorová onemocnění (rakovina) prsu, děložního hrdla a tlustého střeva a konečníku představují pro české muže a ženy stále závažný zdravotní problém, a to i přesto, že lze těmto onemocněním velmi dobře předcházet včasnou prevencí. V České republice jsou dostupná preventivní vyšetření pro odhalení těchto vážných onemocnění. Tato vyšetření, tzv. screening zhoubných nádorů, jsou poskytována zcela zdarma, jsou bezpečná, bezbolestná, prokazatelně umí zabránit mnoha zbytečným úmrtím na tato onemocnění a jsou plně podporována a doporučována českými i zahraničními odborníky.

Doporučené zdroje