Zhoubné nádory dělohy

Zdroje věnované příčinám, rizikovým faktorům, projevům, diagnostice a léčbě rakoviny dělohy. Můžete se dozvědět, jaké druhy nádorů dělohy se rozlišují, která věková skupina je rakovinou dělohy nejvíce ohrožena a zda je po odstranění dělohy, nějakým způsobem omezen život ženy.

Pokračujte na původní zdroj

Zhoubné nádory dělohy

Více v kategorii Nádorová onemocnění

Články na NZIP

 • Odstranění dělohy (hysterektomie)

  Odstranění dělohy (hysterektomie) může být prováděno při různých rakovinných onemocněních, předstupních rakoviny dělohy, resp. děložního čípku, jakož i nezhoubných onemocnění dělohy. Provádí se ale jen tehdy, když už neexistují žádné další možnosti léčby, resp. když se u těchto stavů dá očekávat horší výsledek léčby. Operujícímu gynekologovi jsou přitom k dispozici různé operační techniky. Odstranění dělohy může mít dalekosáhlé důsledky pro tělesné a duševní zdraví ženy. Rozhodnutí k této operaci je proto – mimo nouzové situace – vždy učiněno vždy společně lékařem a pacientem.

 • Přechod: léčba obtíží

  Přechod není nemoc, a proto nevyžaduje žádnou zvláštní léčbu. Je to součást života každé ženy. Přibližně třetina žen prožije období přechodu bez obtíží, nebo jen s mírnými obtížemi. U jiných však mohou být hormonální změny velmi zatěžující. Pokud chce žena zjistit, zda u ní již započal přechod, může se nechat vyšetřit u svého ženského lékaře.

 • Kyretáž

  U kyretáže (výškrabu) se částečně odstraňuje děložní sliznice, příp. ještě dodatečně sliznice děložního hrdla (cervix). Kyretáž se provádí jak za účelem diagnostiky, tak k léčbě onemocnění dělohy a děložního krčku. Dále se provádí při potratech resp. u mrtvého plodu. Také přerušení těhotenství je možné provést kyretáží. Podle příčiny pro daný zákrok se kyretáž provádí vyškrabováním ostrým nástrojem (kyretou) nebo odsátím tkáně. Tento zákrok je prováděn ambulantně v ordinaci ženského lékaře (gynekologické ordinaci) nebo na gynekologickém oddělení. Ke znecitlivění (anestezii) se používají různé metody. Komplikace po výškrabu děložní sliznice se vyskytují jen zřídka.

 • Poruchy menstruačního cyklu

  Období od prvního dne menstruačního krvácení do posledního dne před dalším menstruačním krvácením se označuje jako cyklus. Menstruace začíná u většiny dívek mezi 12. a 15. rokem života. Menstruační krvácení trvá přibližně pět až sedm dní a nejsilnější je obvykle druhý den. Menstruační cyklus se za normálních okolností u dospělé ženy opakuje každých 25 až 35 dní. Přesná délka cyklu se liší u jednotlivých žen. Ani u jedné ženy však není délka cyklu pokaždé stejná.

Doporučené zdroje