Parodontitida

Zdroje věnované popisu, příčině, příznakům, diagnostice a léčbě parodontitidy (hovorově „parodontózy“).. Dozvíte se, co obsahuje zubní plak, proč se tvoří zubní kámen a jakým způsobem správně provádět zubní hygienu a také, jak často by se mělo chodit na preventivní prohlídky k zubnímu lékaři a co vás čeká při návštěvě dentální hygieny.

Pokračujte na původní zdroj

Parodontitida

Více v kategorii Onemocnění zubů

Články na NZIP

 • Zubní kaz: co to je?

  Zubní kaz je svým způsobem „infekční“ onemocnění, které je způsobeno kyselinami z bakterií. Toto civilizační onemocnění je velmi rozšířené, v České republice postihuje velkou část populace. Ačkoli v posledních několika desetiletích je zubní kaz na ústupu, i nadále je nejčastěji se vyskytujícím onemocněním zubů.

 • Zubní kaz: diagnóza a léčba

  Jako zubní kaz (karies) se označuje velmi rozšířené onemocnění zubů, jehož příčinou je dlouhodobé působení kyselin na zuby. Kyseliny vznikají při odbourávání cukrů bakteriemi, které se nacházejí v zubním plaku. Tím dochází k odvápnění a následně i k poškození zubů. Vznik kazů ovlivňují zejména tři faktory: odolnost zubů, množství přijatých cukrů a zubní hygiena.

 • Zánět dásní (gingivitida)

  Stává se vám, že se zakousnete do jablka a zanecháte na něm červené stopy? Pak s vysokou pravděpodobností trpíte zánětem dásní neboli gingivitidou. Zubní lékaři rozlišují mezi akutní a chronickou gingivitidou. U neléčené gingivitidy hrozí riziko, že zánět přejde i na závěsný aparát zubu, tzv. parodont. Gingivitida je jedním z nejčastěji se vyskytujících onemocnění a často vede ke vzniku parodontitidy.

 • Parodontitida: co to je?

  Parodontitida je v dnešní době nejčastějším důvodem ztráty zubů v dospělém věku. Záněty dásní se vyskytují často a většinou probíhají bezproblémově. Jakmile ovšem zánět přejde na jiné části tkáně obklopující zub – tzv. parodont – a poškodí je, jedná se o parodontitidu (hovorově „paradentóza“).

Doporučené zdroje