Parodontitida

Zdroje věnované popisu, příčině, příznakům, diagnostice a léčbě parodontitidy (hovorově „parodontózy“).. Dozvíte se, co obsahuje zubní plak, proč se tvoří zubní kámen a jakým způsobem správně provádět zubní hygienu a také, jak často by se mělo chodit na preventivní prohlídky k zubnímu lékaři a co vás čeká při návštěvě dentální hygieny.

Pokračujte na původní zdroj

Parodontitida

Více v kategorii Onemocnění zubů

Články na NZIP

 • Péče o zuby v těhotenství

  S těhotenstvím přichází změna hormonální rovnováhy, která je spojená se změnami v tkáních po celém těle, a tedy i v ústní dutině. Dásně jsou více prokrvené a jsou náchylnější ke krvácení. Silnější prokrvení je spojeno s otékáním dásní, které pak nabízejí ideální prostředí pro rozvoj bakterií. To může následně vést k zánětu. Pokud je zánět v ústech přítomen již před těhotenstvím, během něj se obvykle zhorší.

 • Parodontitida: co to je?

  Parodontitida je v dnešní době nejčastějším důvodem ztráty zubů v dospělém věku. Záněty dásní se vyskytují často a většinou probíhají bezproblémově. Jakmile ovšem zánět přejde na jiné části tkáně obklopující zub – tzv. parodont – a poškodí je, jedná se o parodontitidu (hovorově „paradentóza“).

 • Zubní preventivní prohlídky

  První zubní preventivní prohlídka se provádí u dětí v prvním roce života mezi šestým až dvanáctým měsícem a následně dvakrát ročně u dětí a dorostu od 1 roku života do 18 let věku, zpravidla po uplynutí 5 měsíců po provedení poslední zubní preventivní prohlídky.

 • Parodontitida: diagnóza a léčba

  Pro parodontitidu platí totéž, co pro většinu jiných nemocí: čím dříve je diagnostikována a léčena, tím větší má pacient šanci na uzdravení. Léčba parodontitidy si klade za cíl v maximální možné míře zabránit progresi onemocnění, a tím i dalšímu poškození a ztrátě zubů. Důležitým předpokladem úspěšné léčby je odstranění zánětu dásní i parodontu. Léčba proto začíná profesionálním ošetřením a „vyčištěním“ zubů, především od zubního kamene, které obvykle provádí dentální hygienistka.

Doporučené zdroje