Zdroje věnované původci onemocnění, cestě přenosu, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě oparů. Dozvíte se, kde všude se může opar vyskytnout a koho nejčastěji postihuje, co jsou herpetické viry a jaká další onemocnění mohou způsobit. Také naleznete informace, které se týkají pásového oparu.
Více v kategorii Infekční nemoci
Články na NZIP
-
Očkovací kalendář pro dospělé
Jednoduchý a stručný přehled povinného i nepovinného očkování dospělých v ČR. Přehledná tabulka uvádí různé typy vakcinací, ohrožené skupiny osob i počty dávek, které je třeba aplikovat, aby očkovaná osoba byla chráněna proti nákaze. V očkovacím kalendáři jsou uvedena hrazená očkování dle platné legislativy a doporučená očkování podle aktuálních poznatků.
-
Plané neštovice (varicella)
Plané neštovice (lat. varicella) jsou vysoce nakažlivou infekční chorobou. Způsobuje je virus varicella zoster (VZV). Nejčastěji se objevují v dětském věku a jsou většinou mírného rázu. Virus se přenáší kapénkami při přímém kontaktu s nemocným nebo prostřednictvím kontaminovaných předmětů. Charakteristickým projevem této infekce je vyrážka provázená horečkou.
-
Očkování potřebují i dospělí
Náš imunitní systém s přibývajícím věkem slábne a stáváme se tak náchylnější k infekčním onemocněním (například k pásovému oparu, pneumokokovým onemocněním). Některé očkovací látky neposkytují celoživotní ochranu (například očkovací látky proti chřipce, klíšťové encefalitidě, tetanu, záškrtu nebo černému kašli), proto je nutné očkování pravidelně opakovat.
-
Pásový opar (herpes zoster)
Pásový opar (herpes zoster) je infekční kožní onemocnění vyvolané herpetickým virem varicella zoster, způsobujícím rovněž plané neštovice. Po prodělaných planých neštovicích dochází následkem oslabení imunity, např. po fyzické námaze, při stresu nebo při onemocněních spojených s poruchou imunity (HIV, leukémie, lymfom) k aktivaci viru, který vyvolá onemocnění herpes zoster. Herpes zoster se projevuje bolestivou vyrážkou, která se obvykle vyvíjí na jedné straně těla, často na obličeji nebo trupu.
Doporučené zdroje
-
Pásový opar
Zdroje věnované původci, spouštěcím faktorům, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě pásového oparu. Dozvíte se, ve kterém věku se pásový opar nejčastěji objevuje, zda se přenáší z člověka na člověka a také jestli má smysl se nechat očkovat proti tomuto nepříjemnému virovému onemocnění.
-
Tetanus
Zdroje věnované původci, prevenci, nákaze, příznakům, diagnostice a léčbě tetanu. Kde všude se může vyskytnout bakterie vyvolávající tetanus a jakým způsobem se dostane do lidského těla? Kdy je nutné vyhledat odbornou pomoc? Odpovědi na tyto otázky a další informace o tetanu najdete v uvedených příspěvcích.
-
Doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP pro očkování proti invazivním meningokokovým onemocněním
Meningokoková onemocnění patří mezi závažná přenosná infekční onemocnění, která jsou vyvolána bakterií Neiserria meningitidis. Doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP z 15. ledna 2018 je dostupné v české i v anglické verzi.
-
Klíšťová encefalitida
Zdroje věnované prevenci, přenašeči, příznakům, komplikacím a diagnostice klíšťové encefalitidy, správnému způsobu odstranění klíštěte a laboratornímu vyšetření infekčnosti klíšťat.